Płukanki do włosów to łatwy i tani sposób na rozjaśnienie lub przyciemnienie włosów. Równie dobrze dzięki nim możemy ochłodzić, ocieplić bądź pogłębić naturalny kolor włosów. Co to takiego płukanka do włosów i jak ją stosować? Oto przepisy na domowe rozjaśniające i przyciemniające płukanki do włosów oraz płukanki nadające włosom rudy odcień.
Płukanka do włosów ‒ co to?
Płukanka do włosów to idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby delikatnie zmienić kolor włosów, ale nie są gotowe na farbowanie chemiczne. Ten preparat jest też mniej skuteczny niż farba i szamponetka ‒ stosowana regularnie jedynie podkreśla naturalny kolor włosów. Płukanka do włosów może być przechowywana w lodówce przez maksymalnie trzy dni, dlatego litr naparu wystarczy na dwa razy.
Płukanka do włosów ‒ jak stosować?
Płukankę należy stosować na włosy po zmyciu z nich szamponu i odżywki. Aby nie skończyła się za szybko, warto płukać włosy nad dużą miską ‒ płyn, który spłynie po włosach, znajdzie się w misce, dlatego będzie można polać nim włosy jeszcze kilka razy. Aby wzmocnić działanie płukanki, należy zawinąć mokre włosy w ręcznik na pół godziny. Po upływie tego czasu płuczemy je wodą, suszymy i stylizujemy jak zwykle. Ponieważ ręcznik może trwale zabarwić się od płukanki, warto wybrać taki, który spisaliśmy na straty.
Przepisy na domowe rozjaśniające płukanki do włosów
Rumiankowa płukanka do włosów
Ta płukanka jest idealna dla blondynek, ponieważ rozjaśnia, rozświetla i podkreśla jasny kolor włosów, wydobywając z nich refleksy. Aby ją przygotować, należy zalać cztery garści suszonego ziela rumianku litrem gorącej wody i przykryć naczynie, w którym znajduje się napar. Po upływie 30 minut odcedzamy fusy. Po odczekaniu, aż płyn wystygnie, płuczemy nim włosy. Zamiast rumianku można użyć czterech torebek herbaty rumiankowej. Rumiankowa płukanka do włosów może być stosowana po każdym myciu i nie trzeba jej spłukiwać.
Cytrynowa płukanka do włosów
To najskuteczniejszy sposób na naturalne rozjaśnianie włosów. Aby przygotować cytrynową płukankę, wystarczy zmieszać sok wyciśnięty z czterech cytryn z litrem wody i wypłukać włosy. Zaraz potem należy spłukać włosy wodą, aby nie były lepkie. Ponieważ sok z cytryny ma działanie wysuszające, płukanka na jego bazie może pogorszyć kondycję włosów. Z tego powodu nie należy jej stosować w przypadku włosów słabych i zniszczonych oraz częściej niż dwa razy w tygodniu.
Płukanka z korzenia rabarbaru do włosów
Ta płukanka rozjaśni każde włosy, niezależnie od ich koloru, a rozdrobniony korzeń rabarbaru, czyli rzewień, jest dostępny w sklepach zielarskich i aptekach. Aby przygotować płukankę z korzenia rabarbaru, wystarczy zalać trzy łyżki proszku litrem zagotowanej wody. Żeby korzeń nie wysuszył włosów, warto dodać do mieszanki łyżeczkę miodu. Następnie należy odstawić płyn do zaparzenia i wystudzenia. Gdy to nastąpi, odcedzamy sproszkowany korzeń i nakładamy miksturę na włosy. Dla wzmocnienia efektu warto zawinąć włosy namoczone płukanką w ręcznik i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie należy wysuszyć włosy i ułożyć wedle uznania. Jeżeli płukanka nie wysusza włosów, warto stosować ją po każdym myciu; w przeciwnym razie rzadziej.
Przepisy na domowe przyciemniające płukanki do włosów
Kawowa płukanka do włosów
Kawowa płukanka nie tylko ma właściwości przyciemniające, lecz także wzmacnia cebulki i regeneruje włosy. Aby ją przygotować, wystarczy zalać litrem wrzątku cztery łyżeczki sypanej kawy, przykryć naczynie na dwadzieścia minut i poczekać, aż kawa się zaparzy. Gdy ostygnie, należy wypłukać nią włosy po myciu, wmasować płyn we włosy i skórę głowy oraz spłukać resztki wodą. Płukankę kawową do włosów można stosować co kilka myć.
Płukanka z łupin orzechów włoskich do włosów
To jedna z trudniejszych w przygotowaniu płukanek, ale bardzo skutecznie przyciemnia włosy, którym nadaje złote refleksy. Aby ją przyrządzić, należy zaopatrzyć się w świeże orzechy włoskie w zielonych łupinach. Obieramy je, szatkujemy łupiny nożem i przez dwie godziny gotujemy w wodzie. Na litr wody powinny przypaść dwie garści łupin. Gdy płyn wystygnie, płuczemy nim włosy. Dla lepszego efektu można potrzymać płukankę na włosach pod ręcznikiem, po czym spłukać wodą. Płukanka z łupin orzechów włoskich nie powinna być stosowana zbyt często, ponieważ może wysuszać włosy, zwłaszcza końcówki. Uwaga: wywar z orzechów farbuje nie tylko włosy, lecz także skórę, wannę, ręcznik i wszystko, co mu stanie na drodze.
Płukanka z szałwii i pokrzywy do włosów
Ta płukanka skutecznie przyciemnia, ale może wysuszać delikatne włosy. Ma zbawienny wpływ na skórę głowy, ponieważ zapobiega przetłuszczaniu włosów i odżywia cebulki. Aby ją przygotować, należy zaparzać cztery łyżki suszonej lub świeżej szałwii i pokrzywy przez trzydzieści minut. Płukankę stosujemy co kilka myć bezpośrednio przed aplikacją odżywki nawilżającej. Zamiast szałwii i pokrzywy można sięgnąć po inne zioła o działaniu przyciemniającym, takie jak rozmaryn, kora dębu oraz kwiaty czarnego bzu i malwy. Warto dodać do nich odrobinę składnika nawilżającego, na przykład miodu lub siemienia lnianego.
Przepisy na domowe płukanki do włosów nadające rudy odcień
Płukanka z łupin cebuli do włosów
Płukanka z łupin cebuli jest polecana osobom, które chciałyby nadać swojej fryzurze ciepłych, rudawych refleksów. Aby ją przygotować, wystarczy gotować dwie garści łupin cebuli w litrze wody przez piętnaście minut i odcedzić. Po wystudzeniu należy potrzymać ją na włosach pod ręcznikiem. Płukanka nie musi być spłukiwana wodą.
Płukanka z cynamonu do włosów
Płukanka nadaje rudym włosom mieniących się refleksów i pogłębia ten kolor włosów. Aby ją przyrządzić, wystarczy zalać litrem wrzątku dwie czubate łyżki cynamonu i pozostawić do wystudzenia. Następnie odcedzamy cynamon za pomocą gęstego sitka. Po wypłukaniu pozostawiamy ją na włosach, dopóki nie wyschną.
Płukanka z gencjany do włosów
Ta płukanka do włosów jest idealna dla blondynek, które mają na celu ochłodzenie koloru włosów, i brunetek, które chciałyby pozbyć się ciepłych, rudawych refleksów. Aby ją przygotować, należy wlać około 5-10 kropel roztworu fioletu gencjanowego do litra chłodnej wody. Im jaśniejsze włosy, tym mniej gencjany należy użyć, ponieważ jej duże stężenie grozi zafarbowaniem włosów na fioletowo. Płukanki z gencjany nie trzeba spłukiwać. Uwaga: może zabarwić skórę, ręcznik i inne przedmioty.
Płukanka z bławatka do włosów
Płukanka z bławatka to naturalna alternatywa dla gencjany. Aby ją przygotować, wystarczy zalać wrzątkiem osiem łyżek kwiatów bławatka, zakryć i pozostawić na kwadrans. Następnie odcedzamy fusy, studzimy napar i płuczemy nim włosy bez zmywania wodą.
Dodaj komentarz