Pryszcze, zaskórniki, świecąca się cera w strefie T i przebarwienia to największe zmartwienia osób z cerą trądzikową. Jeżeli jesteś jedną z nich, to powinnaś wiedzieć, jak dbać o taką skórę. Sprawdź, jak wygląda plan pielęgnacji i przekonaj się, jak powstaje trądzik.
Trądzik – jak powstają krostki i przebarwienia?
Trądzik najczęściej pojawia się na twarzy, szyi, klatce piersiowej, ramionach i plecach. Dlaczego właśnie tam krostek jest najwięcej? Bo w tych miejscach jest bardzo dużo gruczołów włosowo-łojowych. Kiedy ich ujścia zostaną zablokowane przez sebum, martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia, powstają pryszcze, które mogą przekształcić się w zmiany zapalne, a te (po zakażeniu bakteriami bytującymi na naszej skórze) w charakterystyczne białe krosty. Następnym etapem rozwoju trądziku jest duży i bolesny guz ulokowany w skórze właściwej. Nawet jeśli się zagoi, to pozostawi po sobie bliznę.
Jak dbać o skórę trądzikową?
- Oczyszczanie
Skóra trądzikowa powinna być oczyszczona z nadmiaru sebum. Nie można jednak używać preparatów wysuszających i z alkoholem, ponieważ mogłyby doprowadzić do wydzielania sebum w większych ilościach i nasilić trądzik. Oczyszczanie należy przeprowadzać rano i wieczorem. - Tonizacja
To bardzo ważny etap w pielęgnowaniu skóry trądzikowej. Tonik przywraca cerze prawidłowe pH i odbudowuje naturalną florę bakteryjną. Takie kosmetyki zawierają zazwyczaj kwasy, ekstrakty z roślin, witaminy i olejki eteryczne. Ułatwiają wchłanianie składników aktywnych zawartych w innych produktach. Toniki stosuje się rano i wieczorem zaraz po oczyszczeniu buzi. - Kosmetyk podstawowy
To krem do skóry trądzikowej, który ma wszechstronne działanie: reguluje pracę gruczołów łojowych, usuwa martwe komórki naskórka i oczyszcza pory skóry. Taki krem powinien zawierać: retinoidy (pochodne witaminy A), kwasy salicylowy, azaleinowy, glikolowy, cytrynowy i pirogronowy, witaminy z grupy B, witaminy PP, H, A i E, cynk oraz substancje pochodzenia roślinnego (skrzyp, bratek, tymianek, rozmaryn).
Dodaj komentarz