Sposoby na opadające powieki. Jak sobie z nimi poradzić?

Bardzo wiele osób ma opadające powieki. U kobiet utrudniają makijaż – potrzeba odpowiedniej techniki i kolorów. Czy opadająca powieka to tylko problem estetyczny? Co zrobić, żeby poradzić sobie z tym mankamentem?

Dla jednych wydaje się to mało poważny problem. Dla innych opadające powieki są jednym z większych kompleksów, przez które tracimy pewność siebie. Niezależnie od tego, jak podchodzimy do tego tematu, warto wiedzieć, skąd się biorą opadające powieki, czy problem może się pogłębiać, jak można go usunąć lub zamaskować np. korygującym makijażem.

Skóra powiek. Co trzeba o niej wiedzieć?

Prawdopodobnie najbardziej wrażliwy fragment skóry to właśnie skóra na powiekach. Jest bardzo cienka i pozbawiona jakiejkolwiek ochrony przed wysuszaniem. A przecież każdego dnia wystawiamy ją na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych – zmiennych temperatur, słońca, toksyn. Do tego zadaniem naszych powiek jest utrzymywanie otwartych oczu nawet przez 16 godzin w ciągu doby, co jest ogromnym wysiłkiem.

Opadające powieki – przyczyny

Nic dziwnego, że z czasem możemy zauważać u siebie opadające powieki. Problemem jej utrata napięcia skóry, zwiotczenie i pojawienie się zmarszczek, które pogłębia się wraz z wiekiem, gdy:

  • mięśnie utrzymujące powieki w odpowiednim kształcie słabną,
  • znacznie spada naturalny poziom nawilżenia skóry,
  • zmniejsza się ilość podskórnego tłuszczu, który wypełnia powieki,
  • pojawiają się niedobory kolagenu i elastyny.

Innymi przyczynami opadania powiek są też: brak odpowiedniej pielęgnacji, zbyt energiczny demakijaż, który rozciąga skórę powiek, nadmierny stres, szybka i niekontrolowana utrata wagi itp.

Czy opadające powieki to groźny problem?

Większość osób przyzwyczaja się z czasem do tego, że skóra ich powiek się zmienia. Opadające powieki są problemem estetycznym, więc można z nim normalnie żyć. Choć warto mieć świadomość, że w skrajnych przypadkach opadająca powieka może utrudniać normalne widzenie.

SPOSOBY NA OPADAJĄCE POWIEKI

Najważniejsza jest oczywiście profilaktyka, czyli wszelkie działania zapobiegające wiotczeniu skóry powiek. W tym przypadku o wiele łatwiej zapobiegać opadaniu powiek niż później walczyć o przywrócenie im odpowiedniego napięcia. Bardzo ważna jest pielęgnacja oraz ćwiczenie odpowiednich mięśni.

Pielęgnacja skóry powiek

Żeby uniknąć opadającej powieki, konieczne jest stosowanie odpowiednich żeli i delikatnych kremów, które pozwolą spowolnić nieco procesy starzenia się skóry. Podstawa to nawilżania, antyoksydacja oraz uelastycznianie. Przy tym ważny jest nie tylko wybór kremu – dobrze, jeśli jest pozbawiony silikonów i nietłusty, ale również sposób nakładania kremu. Nie wolno wcierać go w powieki, ponieważ możemy w ten sposób jeszcze bardziej rozciągnąć skórę. Krem należy delikatnie wklepywać w powieki opuszkami powiek.

Ćwiczenia na opadające powieki

Profilaktyka to również ćwiczenie mięśni, które utrzymują odpowiednie napięcie powiek. Jest kilka różnych ćwiczeń, które można wykonywać praktycznie w każdym momencie dnia, aby dłużej cieszyć się prawidłowym kształtem powiek. Oto najprostsze z nich, które każdy może wykonać:

  • naprzemienne szerokie otwieranie i zamykanie oczu,
  • patrzenie w jak najwyższy punkt bez marszczenia czoła i ruszania głową,
  • rozciąganie powieki palcami na boki, aby oczy wyglądały na skośne.

Makijaż korygujący opadające powieki

Doskonały sposób na opadające powieki, kiedy już je mamy i chcemy je trochę zatuszować, to odpowiedni makijaż. Jak się malować, kiedy mamy opadające powieki? Najważniejsze jest, aby cień do powiek nakładać poza załamanie powieki, a nie tylko pod nie, ponieważ po otwarciu oka cień mógłby zniknąć pod nadmiarem skóry. Oko można optycznie wyciągnąć także za pomocą cienkiej, odpowiednio wydłużonej kreski, a także wachlarza rzęs (np. sztucznych), które zakryją opadające powieki.

Zabiegi na opadające powieki

Kolejny sposób na opadające powieki, który można zastosować, kiedy powieka już zaczęła opadać, to poddanie się specjalistycznym zabiegom liftingującym. Na opadające powieki najczęściej polecana jest blefaroplastyka, czyli korekcja powiek górnych – daje najbardziej spektakularny efekt, ale jest inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym. Przygotowanie do zabiegu trwa 4 tygodnie i również tyle trwa powrót do normalnego funkcjonowania. Jeśli jednak w naszym przypadku opadająca powieka stwarza naprawdę duże problemy, warto to przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *