Skuteczne sposoby leczenia łysienia i zapobiegania wypadaniu włosów

Wypadanie stu włosów dziennie jest normą. Ale co zrobić, gdy tracisz ich znaczenie więcej? Jak najszybciej trzeba wypróbować zabiegi zapobiegające łysieniu. Sprawdź, co może ci pomóc wzmocnić włosy i znów cieszyć się bujną fryzurą.

Jak rosną włosy?

Włosy są wytworami skóry. U człowieka nie rosną cały czas, lecz okresowo, w fazach wzrostu. Najważniejszą z nich jest anagen, czyli faza właściwego wzrostu. Trwa nawet do trzech lat i znajduje się w nim 90% włosów. Pozostałe włosy znajdują się w fazie przejściowej (katagenu) lub uśpienia (telogenu). Włos, który znajduje się w ostatniej fazie, po jakimś czasie wypada, a po około trzech miesiącach cebulka włosowa ulega regeneracji.

Rodzaje łysienia

Całkiem normalne jest, że każdego dnia tracimy około 100 włosów. Utrata większej ilości włosów może być jednak przyczyną łysienia androgenowego, plackowatego lub bliznowaciejącego. Przyczyną łysienia androgenowego jest testosteron, który niekorzystnie wpływa na mieszki włosowe. Sprawia, że się osłabiają, a faza anagenu jest krótsza. Łysienie androgenowe dotyka mężczyzn i kobiet, a sprzyjają mu otyłość, niedoczynność tarczycy i antykoncepcja hormonalna.

Łysienie plackowate występuje u osób, które żyją w ciągłym stresie lub mają problemy z równowagą psychiczną. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mimo że jest trudne w leczeniu, to można odwrócić jego skutki. Bliznowacenie natomiast powstaje na skutek urazów zewnętrznych lub chorób. W jego trakcie dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia mieszków włosowych.

Sposoby leczenia łysienia

  1. Przeszczep włosów
    Mimo dużej popularności przeszczep nie hamuje wypadania włosów i łysienia. W trackie zabiegu pobiera się włosy z miejsc, w których rosną najgęściej. Metoda ta nie wpływa na testosteron, nie pobudza do wydajniejszej pracy mieszków włosowych i może wiązać się z ryzykiem nieprzyjęcia przeszczepu.
  2. Wcieranie preparatów Mogą to być szampony, ampułki, odżywki lub inne preparaty stymulujące porost włosów. Niestety działanie niektórych produktów nie jest wystarczające: pobudzenie włosów do wzrostu następuje tylko w trakcie kuracji, po jej zakończeniu proces ten się zatrzymuje.
  3. Leczenie doustne
    Podczas kuracji podawane są leki, które hamują działanie testosteronu, zapobiegają łysieniu i stymulują włosy do wzrostu. Aby podtrzymać efekty kuracji, leki należy przyjmować cały czas, co wiąże się ze skutkami ubocznymi.
  4. Mezoterapia
    Pod skórę wprowadza się koktajle witaminowe lub osocze bogatopłytkowe. Dzięki mikrourazom spowodowanym nakłuciem igły dochodzi do regeneracji komórek skóry, a wprowadzone preparaty stymulują mieszki włosowe do lepszej pracy.
  5. Laseroterapia
    Stymulująco i regenerująco działa światło czerwone, które wpływa na grubość i gęstość włosów. Niestety zabiegom należy poddawać się codziennie aż przez pół roku. Alternatywą dla laseroterapii może być wykorzystanie szczotki emitującej czerwone światło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *