Gdy zaczynamy swoją przygodę z kosmetykami mineralnymi najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy lepiej kupić po prostu mineralny puder, czy zainwestować w (też przecież sypki) podkład i czym właściwie różnią się te dwa kosmetyki. To odwieczne pytanie jest niczym kosmetyczne być albo nie być – odwieczny dylemat dziewczyny, sięgającej po mineralne kosmetyki. Dziś raz na zawsze rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jaka jest różnica między mineralnym podkładem pudrem i który z nich jest Ci bardziej potrzebny.
Gdy kupujemy “zwykłe” czyli tradycyjne, drogeryjne kosmetyki wiemy już, że podkłady są w buteleczkach, pudry w kompakcie lub sypkie, a korektor zazwyczaj w buteleczce lub tubce. W makijażu mineralnym pracujemy za to non stop na tej samej (sypkiej) formule. To nastręcza pewne wątpliwości: skoro na pozór wyglądają tak samo to jak i kiedy właściwie ich używać? Okazuje się, że często malując się minerałami mylimy poszczególne produkty i ich zastosowanie, przy czym najwięcej gaf popełniamy stosując puder oraz podkład. Wyjaśnijmy zatem jak stosować i czym jest w mineralnych kosmetykach podkład, a czym puder do twarzy.
Podkład mineralny
Najważniejsza różnica, która wyróżnia podkład mineralny i poniekąd ukazuje jego oryginalność czyli wyjątkowość to oczywiście jego sypka formuła – jest to niewątpliwie również jego zaleta. Kolejną jest krótki, dobrze skomponowany skład produktu.
Większość podkładów drogeryjnych ma formę płynną, w sztyfcie lub kremową, zaś podkłady mineralne są lekkim, bardzo drobno zmielonym proszkiem. Właśnie dlatego – ze względu na ich sypką strukturę, z często mylimy go z pudrem do twarzy. Jednak należy pamiętać, że właściwości podkładów i pudrów mineralnych są zupełnie inne.
Podkład mineralny – właściwości
Podkład mineralny ma w zasadzie takie samo zadanie, jak wszystkie dostępne w drogerii, czyli wyrównuje koloryt skóry, wygładza cerę oraz skrzętnie ukrywa delikatne niedoskonałości. Jest przy tym o wiele delikatniejszy, niczym lekka chmurka na skórze – nie osadza się na niej ciężką nienaturalna skorupą jak tradycyjne podkłady płynne.
Odpowiednio dobrany zapewni skórze nieskazitelny wygląd na cały dzień – mineralny podkład lepiej stapia sie z cera i dłużej “trzyma ją w ryzach”, czyli jest trwalszy. Podkłady mineralne zawierają też filtr SPF 15 – naturalny i nieszkodliwy. To, że chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym jest dodatkową zaletą. Mało kto wie również, że dłuższe stosowanie podkładów mineralnych ma korzystny wpływ na stan i wygląd cery, ponieważ mineralny podkład ma właściwości łagodzące i antybakteryjne. Podkłady mineralne doskonale nadają się dla cer problematycznych i wrażliwych, ponieważ mają prosty, minimalistyczny i naturalny skład, czyli nie uczulają i nie działają komedogennie.
Podkład mineralny najlepiej nanosić specjalnie do tego stworzonym pędzlem kabuki, okrężnymi lub wklepującymi (stemplującymi) ruchami nakładając cienkie warstwy produktu. Taka aplikacja sprawi,że możemy stopniować poziom krycia kosmetyku. Podkłady mineralne zawsze mają cieliste odcienie. Ich dobór nie powinien sprawiać problemu zwłaszcza, że zanim wybierze się jeden, konkretny odcień i zakupi duże opakowanie – można zamówić i przetestować mniejsze wersje danego podkładu.
Puder mineralny
Pudry stosuje się zazwyczaj jako wykończenie makijażu, czyli mają one dokładnie taką samą funkcje, jak kompaktowe lub sypkie pudry drogeryjne.
Przy podkładach płynnych dostępnych w drogeriach (nie mineralnych) pudru używa się w celu utrwalenia makijażu, czyli „wysuszenia” podkładu i zmatowienia cery. Nadaje on makijażowi satynowe wykończenie, wygładza skórę i sprawia, że cały makijaż jest trwalszy a buzia dłużej pozostaje matowa.
Pudry do wykańczania makijażu mogą mieć pigmentację i dodatkowo nadawać skórze odpowiedni odcień, ale często są one transparentne, czyli po prostu bezbarwne. Mówiąc dokłądniej: mają białą lub delikatnie beżową barwę, jednak na skórze będą zupełnie niewidoczne – nie nadadzą jej koloru i ładnie zasymilują się ze skórą.
Najpopularniejszym pudrem mineralnym do wykończenia makijażu jest puder matujący – ze względu na właściwości absorbujące sebum używany jest przez osoby z cerą tłustą lub mieszaną, ponieważ dobrze matowi strefę T (czoło, nos i broda). W pudrach mineralnych za efekt matu odpowiada kaolin, czyli tzw. glinka porcelanowa. Innym popularnym pudrem mineralnym jest puder rozświetlający, który nadaje cerze efekt glow – skóra wydaje się zdrowsza i rozpromieniona. Puder nie rozświetla mocno, więc nadaje się do codziennego makijażu. Optyczne rozprasza światło i maskuje drobne zmarszczki.
Często zawiera w składzie mikę, która rozprasza światło, dając satynowe wykończenie; to właśnie mika optycznie redukuje widoczność zmarszczek i niedoskonałości. Mało kto wie, że puder mineralny może być stosowany również jako baza pod podkład lub mineralna baza pod cienie.
Dodaj komentarz