Piegi i przebarwienia na twarzy. Czy da się je usunąć i po co to robić?

Przebarwienia, plamki i piegi są dla wielu dziewczyn niechcianą pamiątką z wakacji. Pojawiają się wszędzie: na twarzy, ramionach, dłoniach i klatce piersiowej. Nie zawsze da się je rozjaśnić zwykłymi kosmetykami i domowymi sposobami. Jeżeli chcesz je usunąć, to nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy wybrać najlepszy zabieg, by potem cieszyć się piękną i gładką skórą.

Czym są i jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia to plamy na skórze, które mają ciemny kolor i mogą powodować kompleksy i dyskomfort. Najczęściej te niedoskonałości pojawiają się u osób, które zbyt często korzystały ze słońca. Ich wygląd i miejsce występowania mogą wskazywać na różne choroby. Przebarwienia ustępują samoistnie lub pozostają na skórze przez wiele lat.

Rodzaje przebarwień

Wyróżniamy kilka rodzajów przebarwień. Są to:

1. Piegi to małe, jasno- lub ciemnobrunatne plamki, które mogą tworzyć większe przebarwienia. Przeważnie występują na twarzy, dekolcie, grzbiecie rąk, ramionach i plecach. Pod wpływem słońca stają się bardziej widoczne, ale wraz z wiekiem ustępują. Najczęściej pojawiają się u osób z fototypem I i u osób narażonych na oparzenia słoneczne. Aby je usunąć, stosuje się zabiegi złuszczające i wybielające, a profilaktyka polega na ochronie skóry przed słońcem za pomocą kremów z filtrem UV.

2. Przebarwienia słoneczne mają jasno- lub ciemnobrązowy kolor i występują najczęściej na twarzy, dekolcie i ramionach. Pojawiają się po nadmiernej ekspozycji na słońce lub w solarium. Latem i wczesną jesienią stają się ciemniejsze i bardziej widoczne.

3. Przebarwienia powstałe na skutek fotoalergii pojawiają się podczas stosowania produktów i perfum, które zawierają alkohol, substancje światłouczulające i niektóre zioła. Mają postać nieregularnych brązowo-fioletowych plam i występują na twarzy, szyi i górnej części klatki piersiowej po wcześniejszym stanie zapalnym. W przypadku pojawienia się takich niedoskonałości należy przerwać stosowanie uczulającego produktu.

4. Przebarwienia pozapalne występują na skórze ze skłonnością do trądziku lub łuszczycy po wcześniejszym stanie zapalnym. Są skutkiem zwiększonej produkcji pigmentu, co objawia się nadaktywnością melanocytów. Często znikają samoistnie po krótszym lub dłuższym okresie. Dla rozjaśnienia przebarwień stosuje się odpowiednie produkty.

5. Ostuda (melasma) to nieregularne i żółtobrązowe plamy występujące u osób o ciemnej karnacji i pojawiające się głównie na twarzy. Wywołują ją ciąża, choroby tarczycy, wątroby i nadnerczy, antykoncepcja lub leki hormonalne. Może być też skutkiem reakcji fotoalergicznej powstałej wskutek wystawienia skóry na promieniowanie UV i stosowania niektórych leków i kosmetyków.

6. Plamy soczewicowate maja postać okrągłych, żółtobrunatnych niedoskonałości, które pod wpływem słońca ciemnieją i stają się liczniejsze. Występują głównie na twarzy, dekolcie i dłoniach; mogą pojawiać się także na ramionach, brzuchu, plecach i nogach. Leczenie tych przebarwień opiera się na zabiegach krioterapii i zabiegach laserowych.

Dlaczego powstają piegi i przebarwienia?

Przebarwienia i piegi powstają na skórze z kilku powodów. Do najczęściej wymienianych należą:

  • słońce – pod wpływem działania promieniowania UV na skórze pojawiają się plamy pigmentacyjne,
  • geny – uwarunkowania genetyczne decydują o tym, czy będziemy mieć piegi lub znamiona pigmentacyjne,
  • zmiany hormonalne – hormony w dużej mierze wpływają na powstawanie przebarwień, plamy na skórze są następstwem ciąży lub stosowania antykoncepcji hormonalnej,
  • niektóre leki, zioła i kosmetyki światłouczulające – perfumy, dezodoranty lub dziurawiec w kontakcie ze słońcem mogą wywoływać przebarwienia,
  • choroby – plamy na ciele pojawiają się w wyniku cukrzycy, niewydolności wątroby i nerek, nowotworu jajnika,
  • obtarcia – na skórze wrażliwej i delikatnej nawet niewielkie uszkodzenia naskórka pozostawiają po sobie przebarwienia,
  • trądzik – to najczęstsza przyczyna pojawiania się przebarwień.

Krem na przebarwienia i piegi

Kosmetyki tego typu należy stosować regularnie. Oprócz tego produktu warto także stosować krem z filtrem UV, który zapobiegnie powstawaniu nowych przebarwień i piegów. Jeżeli używasz kosmetyku z kwasami, to aplikuj go na noc. Ważne jest również unikanie słońca, opalania się i chodzenia na solarium. Dobry krem na piegi i przebarwienia powinien zawierać witaminy C i E, kwasy owocowe, papainę, roślinne ekstrakty. Kurację produktami aptecznymi lub drogeryjnymi możesz wzbogacić także o domowe sposoby rozjaśniania skóry. Zastosuj sok lub maskę z cytryny lub ogórka, a zobaczysz, że twoja cera będzie bardziej nawilżona i stanie się jednolita pod względem kolorystycznym.

Przebarwienia i piegi – przeciwwskazania do zabiegu usunięcia

Jeżeli na poniższej liście znajdziesz choć jedną rzecz, przez którą nie możesz poddać się zabiegowi, to nie próbuj usuwać przebarwień i piegów ani na własną rękę, ani w gabinecie kosmetycznym. Tymi przeciwwskazaniami są:

  • ogólne i miejscowe terapie retinoidami,
  • stosowanie ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp),
  • przyjmowanie leków światłouczulających (antybiotyków i sterydów),
  • nowotwory skóry, dermatozy, stany zapalne skóry,
  • opalenizna lub stosowanie samoopalaczy,
  • niedawno przeprowadzone peelingi,
  • cukrzyca,
  • ciąża,
  • obniżenie odporności organizmu.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Najlepsze efekty dadzą ci zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Nie bez znaczenia jest także używanie produktów w domu, które mają działanie wybielające i rozjaśniające skórę. Najpopularniejszymi są krioterapia, peelingi chemiczne i laser.

1. Laserowe usuwanie przebarwień polega na rozbiciu nagromadzonej melaniny za pomocą wiązki światła o odpowiedniej długości. Zabieg jest bardzo skuteczny, pozwala jednak na wyeliminowanie efektów przebarwień, a nie ich przyczyny. Po zakończonym laserowym zabiegu zaleca się unikanie słońca i stosowanie kremów z filtrem UV. Nie wolno również robić peelingów oraz używać kosmetyków na bazie alkoholu.

2. Peelingi chemiczne to kolejny sposób usuwania przebarwień i piegów. Stosuje się peelingi powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie, a podczas nich kwasy lub ziołowe preparaty. Aby uzyskać najlepsze efekty, zabiegi należy powtórzyć kilka razy. Przed zabiegiem należy sprawdzić, czy nie występują żadne przeciwwskazania. A należą do nich: aktywna opryszczka, alergie skórne, uszkodzenia skóry, terapia witaminą A.

3. Krioterapia jest pomocna przy usuwaniu plam wątrobowych lub powierzchniowych na rękach i na twarzy. Zabieg polega na zamrożeniu skóry i leczenia jej bardzo niskimi temperaturami. Krioterapię najlepiej jest wykonać w serii – jest wtedy tańsza i da o wiele lepsze rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *