Naturalny demakijaż twarzy. Jakie są domowe sposoby na zmywanie makijażu?

Większość kobiet myśli o demakijażu jak o przykrym obowiązku. Aby skrócić tę czynność, energicznie pocierają skórę mleczkiem lub specjalnym płynem, co często skutkuje podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry. Z tego powodu kobiety o cerze wrażliwej i alergicznej stawiają na naturalny demakijaż twarzy. Chętnie wybierane są między innymi: metoda OCM, mydło z Aleppo, mydło Dudu-Osun, rękawica do demakijażu, sól fizjologiczna, miód i soda oczyszczona oraz olej słonecznikowy. Czy warto się zdecydować na jedną z tych metod tylko wtedy, gdy klasyczny demakijaż podrażnia?

Dlaczego klasyczny demakijaż podrażnia?

Podczas klasycznego demakijażu skóra ma kontakt z wieloma składnikami – niektóre z nich są bardziej drażniące, a inne mniej. Najpopularniejsze preparaty oczyszczające to płyny micelarne i dwufazowe, mleczka do demakijażu oraz żele i pianki do twarzy. Aby skutecznie zmyły z powierzchni skóry brud i pozostałości po makijażu, wzbogacono je o substancje chemiczne i konserwujące, alkohol oraz SLS. Wszystkie one wchodzą w reakcje chemiczne z kwaśnym pH skóry i w konsekwencji zmieniają jej płaszcz hydrolipidowy, który stanowi jej naturalną warstwę ochronną. W konsekwencji skóra wystawiona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych staje się wrażliwsza i łatwiej ulega podrażnieniom.

Preparaty do demakijażu zawierają także składniki lipofilowe, czyli cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach. Chociaż lipofilowość umożliwia efektywne zmycie każdego makijażu, nawet wodoodpornego, narusza barierę lipidową skóry i warstwy rogowej. W konsekwencji skóra krócej utrzymuje wodę, a tym samym łatwiej ulega przesuszeniu. Wniosek jest prosty: kosmetyki dostępne w sklepach skutecznie zmywają makijaż, ale zarazem powodują niewidoczne ubytki w naskórku. Jak temu zapobiec? Dwa słowa: naturalny demakijaż.

Naturalny demakijaż – metoda OCM

Oil Cleansing Method (OCM) to metoda oczyszczania skóry za pomocą olejów. Może stanowić metodę demakijażu lub rytuał oczyszczający. Podczas OCM wykorzystuje się właściwości oleju rycynowego i wybranego oleju bazowego (dopasowanego do rodzaju skóry), które rozpuszczają brud. Chociaż metoda OCM jest polecana do każdego typu cery, może potęgować efekt błyszczenia w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. OCM ma zarówno wady, jak i zalety: z jednej strony jest czasochłonna, z drugiej – bardzo delikatna i samowystarczalna, bo nie wymaga stosowania kremu.

Naturalny demakijaż – mydło z Aleppo

Mydło z Aleppo jest w pełni roślinne. Zostało wykonane z naturalnych olejów, mimo to wykazuje właściwości klasycznego mydła chemicznego. Może być stosowane raz dziennie w ramach demakijażu. Sprawdzi się przy cerze trądzikowej i makijażu wieczorowym. Jak stosować mydło z Aleppo? Wystarczy spienić je w dłoniach, powstałą pianą umyć twarz i zmyć ją letnią wodą.

Naturalny demakijaż – mydło Dudu-Osun

To afrykańskie mydło słynie z silnych właściwości oczyszczających i potrafi usunąć nawet wodoodporne kosmetyki. Mydło Dudu-Osun składa się z masła shea, aloesu, kakaowca, oleju palmowego, miodu i czerwonego drzewa sandałowego. Usuwa sebum i makijaż, a jednocześnie zmniejsza widoczność przebarwień. Podczas gdy klasyczne mydło pozostawia wrażenie ściągniętej skóry, mydło Dudu-Osun nawilża ją. Jak je stosować? Należy je spienić i umyć twarz, a po wyschnięciu piany zmyć ją ciepłą wodą.

Naturalny demakijaż – rękawica do demakijażu

Rękawica do demakijażu ma wyjątkowo cienkie mikrowłókna w kształcie ośmioramiennej gwiazdy, które w połączeniu z wodą zmywają makijaż. Podczas mycia mikrowłókna zbierają cząsteczki brudu, ale w przeciwieństwie do ręcznika nie podrażniają naskórka. Rękawica do demakijażu nie wymaga zastosowania dodatkowych kosmetyków. Zużywa się po ok. 2-3 miesiącach regularnego użytkowania.

Naturalny demakijaż – sól fizjologiczna

Sól fizjologiczna zastąpi wodę z kranu, która zmienia kwaśne pH skóry. Działa podobnie jak płyn micelarny, ale jest o wiele delikatniejsza. Docenią ją osoby, które preferują delikatny makijaż. Aby wykorzystać sól fizjologiczną do demakijażu, należy nasączyć nią wacik i przecierać nim twarz, dopóki ta nie będzie całkowicie czysta. Z kolei sól fizjologiczna zmieszana z wyciągiem z nagietka lub rumianku zadziała jak tonik.

Naturalny demakijaż – miód i soda oczyszczona

Miód i soda oczyszczona to składniki peelingu, który dokładnie zmyje sebum i podkład z twarzy. Wystarczy wymieszać dwie łyżeczki miodu z odrobiną sody i nałożyć na twarz wacikiem. Niestety, ta mieszanka nie nadaje się do demakijażu oczu, które soda mogłaby podrażnić.

Naturalny demakijaż – olej słonecznikowy

Olej słonecznikowy działa jak dwufazowy płyn do demakijażu. Można zastąpić go innym olejem roślinnym, a w ostateczności nawet oliwą. Ten rytuał oczyszczający pochłania trochę więcej czasu niż demakijaż gotowymi preparatami, ale za to skutecznie nawilża, odżywia i zmiękcza skórę. Jak zmyć makijaż za pomocą oleju słonecznikowego? Wystarczy skroplić nim mokry wacik i przyłożyć go do twarzy lub powiek na kilka minut. Czynności powtarzamy do momentu całkowitego oczyszczenia skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *