Naturalne ekstrakty i olejki kwiatowe oraz ich mieszanki docierają do głębszych warstw, dlatego są bardzo cenionym składnikiem kosmetyków. Ich działanie zależy od kwiatów, z jakich je uzyskano. Jakie właściwości ma róża, lilia wodna, ylang-ylang i lawenda oraz jakie jest ich zastosowanie kosmetyczne?
Róża ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne
Z płatków róży pozyskuje się olejek różany, który jest najmniej alergizującym olejkiem eterycznym. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Koi skórę wrażliwą, a zmęczonej dodaje blasku. Wzmacnia rozszerzone naczynka krwionośne i zmniejsza zaczerwienienia. Ponadto poprawia stan skóry dojrzałej, mianowicie ujędrnia ją i wygładza zmarszczki, a dodany do kremów pod oczy zmniejsza cienie i obrzęki.
Z kolei woda różana, czyli pozostałość po procesie destylacji płatków, jest bogata w biolfawonoidy i lotne olejki eteryczne. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i kojąco. Oczyszcza, poprawia napięcie skóry i nadaje jej zdrowy koloryt. Niezależnie od rodzaju cery można go stosować w roli toniku, ponieważ nie narusza ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry. Na bazie wody różanej można przygotowywać okłady na zmęczone powieki i zaczerwienione spojówki, ponieważ łagodzi podrażnienia oczu.
Lilia wodna (lotos) ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne
Wyciąg z kwiatów i nasion lilii ‒ ze względu na swoje właściwości rozluźniające ‒ jest wykorzystywany w kosmetykach spłycających zmarszczki mimiczne. Dzięki temu po zastosowaniu kremów z lilią wodną skóra staje się gładka, nawilżona, elastyczna i zrelaksowana. Wyciąg z lotosu często jest łączony z wyciągiem z bambusa, który ma zdolność pobudzania wewnątrzkomórkowej przemiany materii. Taki duet odświeża i rozświetla skórę, dlatego można go znaleźć w żelach pod prysznic, balsamach do ciała i lekkich kremach do twarzy. Z kolei dodany do szamponów regeneruje włosy.
Ylang-ylang ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne
Ten egzotyczny kwiat o odurzającym zapachu uchodzi za afrodyzjak. Ma właściwości antyseptyczne i nawilżające oraz reguluje wydzielanie sebum. Można go znaleźć w kosmetykach przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej oraz do włosów przetłuszczających się i wypadających. Ponadto dodaje się go do olejków do masażu, balsamów i preparatów antycellulitowych.
Lawenda ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne
To kwiat o odświeżającym i relaksującym zapachu. Nadaje się do pielęgnacji każdej cery, ponieważ ma właściwości antyseptyczne, łagodzi podrażnienia skóry i stymuluje jej regenerację. Ponadto nawilża, oczyszcza i tonizuje.
Kosmetyki z kwiatów ‒ aromaterapia i perfumy
Kosmetyki wzbogacone o olejki kwiatowe dostarczają wrażeń zapachowych, a zapach jest bardzo ważny. Dzięki różnorodności olejków eterycznych każdy człowiek ma możliwość odnalezienia swoich ulubionych zapachów. O ile w dobrych kosmetykach pielęgnacyjnych zwykle stosuje się naturalne olejki kwiatowe, o tyle w perfumach często są to związki syntetyczne. Dla przeciętnego człowieka różnica jest nie do uchwycenia, ale wiele osób uważa, że zapach syntetyczny jest trwalszy i ładniejszy od swojego naturalnego odpowiednika.
Perfumy zawierają co najmniej kilkanaście składników zapachowych, a każdy aktywuje się i ulatnia w określonym czasie. W pierwszej kolejności wyczuwamy aromaty stanowiące tak zwaną nutę głowy, czyli cytrusy, zioła i trawy. Nuty głowy są lekkie, świeże i najmniej trwałe. Niedługo po nich aktywuje się nuta serca, czyli zapachy kwiatowe, drzewne i korzenne. Nuty serca utrzymują się na skórze nawet kilka godzin. Właśnie one decydują o tym, że wybieramy określone kosmetyki. Na końcu uaktywniają się nuty bazy, czyli ambra, piżmo i żywice. Nuty bazy są najtrwalsze.
Kiedy wybieramy zapach, powinniśmy go dostosować do pory dnia i roku. Rano i latem lepiej sprawdzają się aromaty orzeźwiające, lekkie i subtelne, na przykład kwiatowe z owocową nutą, a wieczorem i zimą wonie cięższe i wyrazistsze, między innymi z irysem lub tuberozą.
Dodaj komentarz