Makijaż dla dalekowidzów i krótkowidzów. Jak się malować, gdy nosimy okulary korekcyjne?

Makijaż pod okulary powinien być dobrany nie tylko do typu urody i aktualnych trendów, lecz także do wady wzroku – i to przede wszystkim. U krótkowidza szkła zmniejszają oko, dlatego musimy optycznie je powiększyć, z kolei przy dalekowzroczności oko wydaje się większe, co także wymaga wyrównania. Jak wykonać makijaż pod okulary dla dalekowidzów i krótkowidzów?

Makijaż w okolicach nosa

Niezależnie od wady wzroku nie należy pokrywać nosa grubą warstwą korektora, podkładu i pudru. Makijaż w tej okolicy powinien być ograniczony do minimum, ponieważ nos styka się z oprawkami okularów, które zbierają nadmiar kosmetyków. W konsekwencji twarz wygląda na nierówno pomalowaną. To szczególnie istotne, gdy zdarza nam się zdejmować okulary w ciągu dnia – wtedy tym bardziej należy zadbać o to, aby makijaż w okolicy nosa nie był niedbały.

Makijaż pod okulary

Znalazłyśmy oprawki pasujące do kształtu naszej twarzy – teraz pora na dobranie do nich makijażu. Najbardziej twarzowo będziemy wyglądać w takich okularach, w których górna część oprawki znajdzie się nieco poniżej brwi. Z tego powodu należy podkreślić brwi cieniem i rozczesać je szczoteczką. Dodatkowo nie zaszkodzi zastosować wosku.

W przypadku długich rzęs i głęboko osadzonych okularów – należy uważać na tusz do rzęs. Malujemy je tak, aby nie dotykały szkieł; w przeciwnym razie je pobrudzą lub nieefektownie wygną się w różne strony. Podczas tuszowania rzęs poruszamy szczoteczką jak pokrętłem; w efekcie będą podkręcone i „otworzą” oko do góry, zamiast sterczeć w kierunku szkieł.

Zimą, kiedy okulary są narażone na parowanie, warto korzystać z kosmetyków wodoodpornych, a zwłaszcza tuszu do rzęs. W ten sposób unikniemy rozmazanego makijażu.

Okularnice wyglądają wyjątkowo korzystnie, gdy ich kości policzkowe są wyraźnie zaznaczone; z tego powodu warto je musnąć mocniejszym kolorem. W tym celu układamy usta w „rybkę” i podkreślamy zagięcia policzków różem. Na dolną część tej linii nakładamy bronzer, a na górną, przy skroni – rozświetlacz.

Szminka pod kolor oprawek okularów

Niektóre kobiety lubią mieć jedne drogie oprawki, inne wolą kilka tańszych. Jeżeli należymy do drugiej grupy, możemy eksperymentować z makijażem w zależności od tego, jakie okulary w danej chwili nosimy. Ciekawym rozwiązaniem będzie dobranie koloru szminki do koloru oprawek. Dzięki temu uzyskamy bardzo stylowy efekt.

Makijaż pod okulary dla dalekowidzów

Kobiety, które noszą plusy, powinny lekko pomniejszyć oczy za pomocą makijażu. Ponieważ takie szkła działają jak lupa, to uwydatniają najmniejsze niedociągnięcie. Makijaż dzienny musi być delikatny, bo w tym wypadku oczy są widoczne nawet bez udziału kosmetyków.

  1. W przypadku suchej skóry najpierw sięgamy po dobry krem nawilżający.
  2. Następnie oprószamy powieki pudrem i maskujemy cienie pod oczami za pomocą korektora. Wklepujemy go dokładnie, aby nie pozostał w zgięciach zmarszczek. To ważne, ponieważ grube szkła sprawiają, że te linie stają się bardziej widoczne.
  3. Powieki malujemy jasnym, matowym cieniem, na przykład beżowym, kremowym lub bladoróżowym. Nie używamy metalicznych ani brokatowych kolorów.
  4. Górną powiekę obrysowujemy kredką lub eyelinerem. Jeżeli wybieramy się na imprezę, to samo możemy zrobić z dolną powieką. Kształt linii dopasowujemy do oprawek – w przypadku podłużnych zaleca się kocie oko i jaskółkę, a okrągłych – grubą kreskę do góry.
  5. Poza kolorem czarnym i beżowym ograniczamy się do maksymalnie dwóch innych.
  6. Rzęsy tuszujemy delikatnie, aby nie ocierały się o szkła. Robimy to dokładnie, aby nie pozostawić grudek.
  7. Usta malujemy błyszczykiem lub szminką w naturalnym odcieniu.

Makijaż pod okulary dla krótkowidzów

Minusy w szkłach optycznie zmniejszają oko, dlatego w tym przypadku makijaż powinien być mocniejszy. Takie zabiegi wymagają więcej czasu, za to mniej wprawy niż u dalekowidzów. Warto zrezygnować z czarnej kreski na dolnej powiece, bo dodatkowo zawęża oko. Z tego powodu nie należy nakładać podkładu i korektora po same brzegi dolnych powiek.

  1. Najpierw malujemy powiekę cieniem bazowym w stonowanym kolorze.
  2. Następnie podkreślamy linię wodną za pomocą białej lub złotej kredki.
  3. W przypadku dziennego makijażu można zdecydować się na smokey eyes w lżejszej wersji, a w ramach makijażu wieczorowego – na smokey eyes w wydaniu intensywniejszym. Używamy odcieni błyszczących, połyskujących i metalicznych. Jeżeli się spieszymy, podkreślamy brązowym cieniem załamanie na górnej powiece i przechodzimy do kolejnych kroków. Aplikujemy rozświetlacz na łuk brwiowy i miejsce pod dolną powieką.
  4. Tuszujemy górne i dolne rzęsy, nawet najkrótsze włoski w kącikach oczu.
  5. Podkreślamy usta różową lub czerwoną szminką. Oczy są schowane za okularami, dlatego można zaakcentować inny element twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *