Stokrotki. Małe, kolorowe kwiatuszki, które rosną w naszych ogródkach i na łąkach. Nawet nie zdajemy sobie z sprawy z tego, że te roślinki mają wiele leczniczych właściwości. Dlatego świetnie nadają się jako składnik naturalnych kosmetyków, i to takich, które zrobisz sama w domu. A poniżej receptura na krem stokrotkowy.
Każdy krem składa się z dwóch faz: wodnej i tłuszczowej. Faza wodna to napar ze stokrotki (kwiatuszki zalane wrzątkiem i odstawione na jakiś czas pod przykryciem) i żel lniany (siemię lniane zagotowane tak, aby powstała kleista substancja). Faza tłuszczowa składa się z: wosku pszczelego (do kupienia w sklepie z produktami pszczelimi lub u pszczelarza), macerat ze stokrotki (kwiatki zalane olejem i odstawione na ponad miesiąc w słoneczne miejsce) oraz emulgator (powinien stanowić około 3% fazy tłuszczowej). Faza wodna to 75% całości kremu, a faza tłuszczowa – 25%. Dodatkiem może być witamina E.
Sposób przygotowania kremu ze stokrotki. W kąpieli wodnej, której temperatura powinna wynosić około 60 stopni C, rozpuść macerat ze stokrotki, wosk pszczeli i emulgator. To samo zrób z naparem ze stokrotki i żelem lnianym – przygotuj drugą kąpiel wodną. Następnie połącz dwie fazy, dolewając fazę tłuszczową do wodnej. Mieszaj około dwóch minut; gdy krem zgęstnieje, odczekaj chwilę i mieszaj ponownie. Kiedy temperatura kosmetyku osiągnie około 40 stopni C, dodaj witaminę E.
Jakie właściwości posiadają stokrotki? Oprócz wspomagania działania organizmu, stokrotki wpływają korzystnie na stan skóry. Zawierają między innymi witaminę C, żelazo, magnez, substancje zwalczające wolne rodniki. A co najważniejsze łagodzą podrażnienia (trądzik, drobne rany), rozjaśniają przebarwienia oraz likwidują worki i cienie pod oczami.
Dodaj komentarz