Karnawał piękna – jak wybrać maskę pielęgnacyjną do twarzy? Rodzaje, opinie, właściwości

Maseczka do twarzy – zaraz po dokładnym oczyszczaniu i peelingu – powinna być jednym z ważniejszych kosmetyków na kobiecej półce. To natychmiastowy, upiększający i regenerujący shoot dla cery, dzięki któremu odzyskuje ona zdrowie, kondycję i piękny wygląd. Koncentracja składników w masce zapewnia skórze intensywne odżywienie i pielęgnację. Jakie cechy i właściwości powinna mieć dobra maseczka do twarzy? Jakie są rodzaje masek? Które z nich są najlepsze?

Wszystko o maseczkach – rodzaje, opinie, działanie

Maseczki do twarzy – opinie. Po co stosuje się maski do twarzy?

Maski do twarzy zapewniają intensywną pielęgnację skóry. Ich zadaniem jest nie tylko natychmiastowa poprawa wyglądu cery, ale również polepszenie funkcji skóry. Innymi słowy-maseczka do twarzy wpływa na poprawne działanie naskórka i jednocześnie zapewnia natychmiastowe polepszenie wyglądu cery. To koncentracja składników najwyższej klasy – działa niczym odżywczy koktajl i usprawnia pracę skóry. W zależności od indywidualnych potrzeb cery maski mogą mieć działanie nawilżające, kojące, regenerujące, oczyszczające, matujące, odmładzające, rozświetlające. Ich działanie jest silniejsze niż kremu czy serum, dlatego dobrze jest robić je regularnie.

Ze względu na swoje właściwości dogłębnie odżywiające, maski zbierają bardzo dobre opinie. Kobiety częściej skłaniają się ku maseczkom do twarzy, niż peelingom, ponieważ te pierwsze zapewniają natychmiastowy efekt w postaci zdrowej i piękniejszej skóry.

Rodzaje maseczek do twarzy

Maseczki do twarzy to bardzo szeroka gałąź przemysłu kosmetycznego. Oprócz różnicy w działaniu i przeznaczeniu różnią się one konsystencją, wyglądem i sposobem aplikacji. Jakie są podstawowe typy masek do twarzy?

1. Maska w żelu

Maski żelowe to kosmetyki „lekkie” i kojące. Przede wszystkim silnie nawilżają i łagodzą, często dając przyjemny efekt chłodzący spotęgowany przez mentol – ten rodzaj masek jest idealny na lato, ponieważ nie zalega na skórze i nie przeciąży jej. Maseczki w żelu są przeznaczone do każdego rodzaju cery szczególnie do tych ubogich w wilgoć, podrażnionych i zmęczonych, którym potrzebny jest zastrzyk energii.

2. Maska w płacie

To maska, która jest nakładana na skórę w postaci płatu (bawełnianego, ligninowego lub żelowego). Jej aplikacja jest komfortowa a działanie spektakularne – maska skrywa się w płaskim pojemniku nasączonym odpowiednim płynem – jej wodnista konsystencja sprawia, ze składniki z maski dostają się w głębsze warstwy skóry i lepiej odżywiają oraz pielęgnują. Taka forma maski często ma działanie liftingujące i regenerujące, ponieważ można do niej użyć wszystkich substancji opartych na bazie wody (śluzu ze ślimaka, jadu żmii, kwasu hialuronowego). Po zabiegu po prostu zdejmuje się cały płatek z twarzy, a nadmiar serum wklepuje w skórę.

3. Maska typu peel-off

Maski peel-off; nakładamy cienką warstwą na skórę, najlepiej przy pomocy pędzelka. Są bardzo komfortowe – najczęściej mają postać żelu, który szybko zasycha na skórze tworząc spójną i rozciągliwą maskę. Usuwamy ją z twarzy odrywając (ściągając) ją z buzi. Zawsze zaczynamy od brody i kierujemy się do góry, w stronę czoła. Cienka błona maski – podczas zrywania jej z twarzy „zabiera” ze sobą również obumarłe komórki naskórka, zaskórniki i wągry, nadmiar sebum oraz dokładnie oczyszcza cerę. Jest zalecana szczególnie do skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej.

4. Maska-krem

Maski – kremy to cała gama kremowych i dosyć gęstych produktów, które mają postać emulsji i konsystencją przypominają kremy na noc. Działają doskonale regenerując i odżywiając skórę, często są zalecane do skóry dojrzałej, zmęczonej i wymagające wzmożonej pielęgnacji.

Podczas snu zachodzą ważne dla cery procesy regeneracyjne, a ona ma większą chłonność i jest bardziej podatna na odżywcze składniki z maski. Dlatego maska-krem jest przeznaczona przede wszystkim dla skóry zmęczonej, z pierwszymi oznakami starzenia lub dojrzałej. Istnieje również grupa masek na noc, które intensywnie nawilżają i odżywiają skórę suchą lub wrażliwą.

5. Maski peelingujące

To wszelkiego rodzaju papki i emulsje, które są enzymatyczne, a ich działanie opiera się na działaniu oczyszczającym, wygładzającym i usuwającym martwy naskórek. W swych właściwościach podobne są do peelingu. Takie maseczki często są łączone z innymi maskami pielęgnującymi: najpierw robimy maskę peelingującą a następnie inną, bogatą w składniki odżywcze.

Taki zabieg sprawia, że składniki z tej drugiej głębiej i szybciej się wchłaniają. Nakłada się je delikatnymi, kulistymi ruchami na zwilżoną skórę, omijając okolicę oczu i ust.

Składniki maseczek peelingujących usuwają warstwę obumarłych komórek naskórka, równoważą sebum, pobudzają krążenie podskórne i nadają skórze gładkość i elastyczność, oraz przywracają prawidłowy odczyn pH

6. Maski stałe (w proszku)

To wszelkiego rodzaju maski z glinki mineralnej– często mają postać proszku lub pasty. Przed aplikacją należy ją rozrobić z wybraną bazą wodną lub nieco bardziej tłustą – oleistą. Dzięki temu glinka zyska dodatkowe wybrane właściwości pielęgnacyjne. Najlepiej do rozrobienia ich używać wybranego hydrolatu, odpowiadającego rodzajowi cery.

Maska zastyga na skórze, ponieważ jej faza wodna wyparowuje lub szybciej wnika w naskórek. Oprócz glinek kosmetycznych do tego rodzaju masek zalicza się wszelkiego rodzaju maski węglowe lub stworzone na bazie siarczanu wapnia (taka maska nazywana jest inaczej maską gipsową).

7. Maski kremowe, miękkie

To ta najbardziej „tradycyjna” forma maseczki, czyli lekki krem, który nanosi się cienką warstwę na skórze, a po godzinie zmywa ciepłą wodą. Miękka maska kremowa może mieć rożne właściwości – w zależności od tego jakie składniki w niej dominują. Ich działanie może być zatem nawilżające, rozjaśniające, matujące, oczyszczające lub liftingujące. Maski kremowe nadają się również często do skóry suchej, wrażliwej lub naczynkowej.

8. Maski parafinowe i woskowe

To wszystkie te, które są stworzone na bazie wosku parafinowego lub parafiny. Mają postać stałą, a przed aplikacją należy je rozpuścić. Maska nałożona na skórę podnosi jej temperaturę i wytwarza na niej okluzyjną warstwę. Dzięki temu detoks skóry zachodzi sprawnie i intensywnie, a zanieczyszczenia zostają bardzo skutecznie usunięte z powierzchni. Maski parafinowe są idealne dla cery łojotokowej, ale nie zaleca się ich w przypadku trądziku różowatego.

Jak wybrać dobrą maskę do twarzy?

Nie ma na to jednej uniwersalnej reguły: każda skóra ma indywidualne potrzeby i inaczej reaguje na dane substancje, aby jednak nie ponieść całkowitego fiaska przy wyborze tego kosmetyku, najlepiej kierować się dwoma zasadami:

  1. Poznać swoją cerę o dostosować maskę do jej potrzeb.
  2. Wybierać produkty o dobrym, godnym zaufania składzie, z naturalnymi składnikami.

Te dwa aspekty znacznie pomogą dobrać odpowiednią maskę. Warto pamiętać również o tym, że dobra maseczka do twarzy może być wielofunkcyjna. Jej wielozadaniowość pomaga jeszcze lepiej dostosować ją do potrzeb skóry, np.: maska matująca może jednocześnie nawilżać skórę w jej głębszych partiach. Odżywcza maseczka może też oczyszczać z toksyn, a maska do cery dojrzałej może nawilżać i matowieć skórę lub równoważyć sebum i domykać pory. Warto sprawdzić jak działa określona maska i zawsze łączyć ją z peelingiem skóry – wówczas zintensyfikuje się działanie maseczki do twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *