Jakie są problemy stóp w podeszłym wieku? Stopa 50+ u lekarza

Stopy mamy jedne na całe życie i przez całe życie bardzo je eksploatujemy: biedaczyska dźwigają ciężar naszego ciała nawet przez kilkadziesiąt lat i nigdy się nie skarżą. No, prawie nigdy. Zdarza się, że na stare lata, na przykład po pięćdziesiątce, dokuczają im infekcje bakteryjne, dermatozy lub deformacje. Jakie są najczęstsze problemy stóp w podeszłym wieku i sposoby na nie? 

Problem: zaburzenia rogowacenia

Nadmierne rogowacenie naskórka, które objawia się powstawaniem odcisków czy modzeli, może być wynikiem chorób układu krążenia (cukrzycy, reumatyzmu), zanikiem tkanki tłuszczowej utrudniającym amortyzację stopy, wad postawy lub nadwagi. Czym się różnią odciski od modzeli?

Odciski to zwykle małe, odseparowane od stopy zrogowacenia. Widać na nich czop rogowy lub rdzeń sięgający wnętrza naskórka. Bolą w sposób kłujący lub uciskający. Za to modzele to zgrubienia naskórka nieoddzielone od zdrowej części stopy. Z reguły mają kształt kuli i żółty lub żółtobrunatny kolor. Ból, który wywołują, przypomina pieczenie.

Rozwiązanie:

Rozwiązania są dwa: pedicure podologiczny lub indywidualne wkładki korygujące.

Pedicure podologiczny

To pedicure leczniczy wykonywany przez podologa z wykorzystaniem fachowych i sterylnych narzędzi, takich jak dłuto lub skalpel. Ten specjalista nie tylko leczy zmiany na skórze i paznokciach, lecz także dogłębnie pielęgnuje stopy.

Indywidualne wkładki korygujące

Ich noszenie ma za zadanie odciążyć miejsca nadmiernego ucisku. Przepisuje je fizjoterapeuta po stosownym badaniu stóp. Zaleca się wykonać takie badania, jeżeli zgrubienia lub zrogowacenia na skórze stóp mają charakter nawracający.

Problem: wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie mogą pojawić się w każdym wieku, ale osoby starsze są na nie szczególnie narażone, ponieważ wiele z nich nie jest w stanie prawidłowo zadbać o stopy. Niewłaściwie skrócony paznokieć rośnie pod nieprawidłowym kątem i wbija się w wały paznokciowe, a w konsekwencji je podrażnia. Równie dobrze wrastające paznokcie mogą być skutkiem noszenia niewygodnych butów, zwłaszcza jeżeli takie praktyki trwają wiele lat.

Rozwiązanie:

Aby pozbyć się problemu, należy poprawnie skrócić paznokieć. Poprawnie, to znaczy na prosto, bez zaokrąglania brzegów ‒ wygładzenie pilnikiem ostrych krawędzi wystarczy. Jeżeli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, powinniśmy udać się do podologa. Ten specjalista może także przeprowadzić zabieg tamponowania, który polega na umieszczeniu opatrunku między wałem paznokciowym a płytką. Jeżeli doszło do stanu zapalnego, podolog zamocuje na paznokciu klamrę ortonyksyjną, która wyprostuje płytkę.

Problem: haluksy

Haluks to inaczej paluch koślawy. Tę narośl ‒ wystającą i zaczerwienioną ‒ przy stawie palucha dostrzeże każdy bez problemu. Powstawaniu haluksa sprzyjają wady postawy, takie jak płaskostopie poprzeczne, stopa Mortona, koślawość stawu skokowo-piętowego i nadmierna ruchomość stawów.

Rozwiązanie:

Na haluksy pomogą indywidualne wkładki korygujące, terapia funkcjonalna palucha lub kinesiotaping. Każdy z wymienionych sposobów leczenia musi zostać poprzedzony badaniem stóp.

Terapia funkcjonalna palucha

Leczenie polega na rozciąganiu przykurczonych mięśni. Zabieg ma na celu wzmocnienie słabych mięśni i rozluźnienie napiętych.

Kinesiotaping

To po prostu oklejenie stopy taśmami, które umieszczają koślawego palucha pod właściwym kątem i pobudzają do pracy odwodzące go mięśnie.

Problem: ostroga piętowa

Ta narośl kostna powstaje pod wpływem drobnych, ale licznych urazów pięty. Pojawieniu się ostrogi piętowej sprzyjają wrodzone wady budowy stopy lub stóp, zwłaszcza wysokie podbicie.

Rozwiązanie:

Znowu należy zacząć od badania stóp, na podstawie którego podolog zaleci indywidualne wkładki korygujące albo jedynie masaż mięśni łydek. W niektórych przypadkach wystarczy unikać nagłych różnic w wysokości obcasa.

Masaż mięśni łydek

Łydki potrzebują masażu zwłaszcza po długotrwałym staniu i chodzeniu oraz wyczerpującym wysiłku fizycznym. Masaż może odbywać się z wykorzystaniem minirollera i powinien trwać 5-10 minut.

Unikanie nagłych różnic w wysokości obcasa

Owszem, chodzenie na wysokich obcasach ma niekorzystny wpływ na stopy, ale nie należy z marszu zamieniać szpilek na płaskie buty. Najpierw należy starannie wymasować rozcięgno, najlepiej za pomocą piłeczki golfowej lub kauczukowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *