Jak zatuszować trądzik makijażem? Makijaż dla cery trądzikowej krok po kroku

Niektórzy uważają, że kobiety, które mają cerę trądzikową, nie powinny się malować, ponieważ makijaż zatyka pory, co wpływa negatywnie na kondycję skóry. Tymczasem makijaż to dobry sposób na zamaskowanie niedoskonałości cery, nawet trądzikowej. Kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane kosmetyki i właściwy sposób ich aplikacji. Zanim odpowiemy na pytanie, jak – krok po kroku – wykonać makijaż dla cery trądzikowej, wyjaśnimy, jak rozpoznać cerę trądzikową. Czym różnią się od siebie cera trądzikowa i cera tłusta?

Makijaż dla cery trądzikowej krok po kroku

Krok 1. Krem

W roli bazy pod makijaż używamy kremu codziennego. Niektóre kobiety, które zmagają się z trądzikiem, zapominają, że problematyczna cera wymaga szczególnej pielęgnacji. Ponieważ kosmetyki myjące do cery trądzikowej często wysuszają skórę, należy ją regularnie nawilżać. Lekkie kremy przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej powinny mieć działanie nie tylko nawilżające, lecz także odżywcze i regenerujące.

Do aplikacji kremu należy używać pędzelka – najlepiej takiego, który służy do nakładania podkładu. Jeżeli robimy to palcami, możemy roznieść bakterie, które mamy na dłoniach, a tym samym zaognić trądzik. Warto zwrócić szczególną uwagę na te partie twarzy, które mają skłonności do wysuszania.

Krok 2. Korektor

Następnie sięgamy po korektor o właściwościach rozświetlających oraz aplikujemy go pod oczy i rozcieramy pędzelkiem do cienia bazowego. Taki korektor zawiera drobinki odbijające światło, które sprawiają, że skóra pod oczami wygląda na zdrowszą i bardziej wypoczętą.

Krok 3. Kamuflaż

Pojedyncze pryszcze i inne niedoskonałości zatuszujemy za pomocą kamuflaża. Ten kosmetyk ma ciężką konsystencję, która zapewnia mu właściwości silnie kryjące. Z tego powodu należy umiejętnie go stosować – w przeciwnym wypadku uzyskamy efekt maski. Jak nakładać kamuflaż? Wystarczy nabrać pędzlem do podkładu niewielką ilość tego kosmetyku i muśnięciem końcówki pędzla zamaskować niedoskonałości. Na zakończenie warto sprawdzić, czy ewentualny nadmiar kosmetyku został dokładnie roztarty.

Krok 4. Puder prasowany

Kobiety o cerze trądzikowej powinny zapomnieć o ciężkich podkładach i pudrach, które zatykają pory, a tym samym mogą prowadzić do powstawania nowych wyprysków. Aby tego uniknąć, należy używać pudru prasowanego i nakładać go za pomocą dużego, miękkiego pędzla. Kiedy przykładamy go do kosmetyku, musimy zwrócić uwagę, czy puder pokrył całą powierzchnię włosia. Puder aplikujemy punktowo na powierzchnię twarzy poprzez przyciskanie pędzla do skóry, a nie rozcieranie go – w ten sposób zapewnimy sobie idealne krycie. Okolice wokół oczu omiatamy od skroni do nosa.

Krok 5. Róż lub bronzer

W celu podkreślenia kości policzkowych różem lub bronzerem powinnyśmy sięgać po kosmetyki matowe. Zastosowanie błyszczących kosmetyków sprawi, że podkreślimy to, co chciałybyśmy ukryć.

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Cera trądzikowa charakteryzuje się:

  • rozszerzonymi porami,
  • regularnie występującymi zmianami ropnymi,
  • krostkami i wypryskami, które pozostawiają blizny,
  • pojawianiem się pryszczy na dekolcie lub plecach.

W dodatku klasyczne preparaty oczyszczające nie rozwiązują tych problemów.

Cera trądzikowa i cera tłusta – czym się różnią?

Cera trądzikowa często bywa utożsamiana lub mylona z cerą tłustą. W obu przypadkach za niedoskonałościami skóry stoi nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Gruczoły są umiejscowione na całej powierzchni skóry twarzy i ciała, z wyjątkiem wnętrza dłoni i spodu stóp. Wydzielają sebum, a tam, gdzie jest ich najwięcej (na przykład na brodzie lub na nosie), skóra świeci się intensywniej niż w innych partiach skóry.

Osoby, których cera jest tłusta, miewają problemy z krostkami, ale sporadyczne. Sprawa jest bardziej skomplikowana, gdy mowa o cerze trądzikowej. Ta ostatnia jest następstwem nie tylko nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, lecz także nieprawidłowego złuszczania naskórka. W konsekwencji martwe komórki zatykają ujścia gruczołów łojowych oraz prowadzą do powstawania krostek i zmian ropnych.

Wbrew pozorom osoby, które mają cerę suchą, również mogą zmagać się z trądzikiem. To wyjątkowo rzadkie połączenie, dlatego wymaga konsultacji dermatologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *