Jak wykonać masaż twarzy? Pomysły na domowe SPA

Gimnastyka twarzy nie tylko relaksuje i uspokaja, lecz także wygładza cerę i redukuje zmarszczki, a w dalszej perspektywie przywraca cerze młodość i promienność. Zanim dowiesz się, jak samodzielnie wykonać masaż twarzy i jaki olejek zastosować, poznaj odpowiedź na pytanie, co to w ogóle jest masaż.

Co to jest masaż?

Masaż to stary sposób uzdrawiania i leczenia, który polega na łagodzeniu bólu i przekazywaniu pozytywnych myśli za pomocą dotyku.

Ponad 5 tysięcy lat temu, w starożytnych Chinach zanotowano pierwszy przypadek leczenia masażem, a konkretnie ucisku kończyn w celu wzmocnienia organizmu i ochronienia go przed przeziębieniami. Z kolei w Indiach starożytne pisma głoszą, że nacieranie i obmywanie ciała ma dobry wpływ na zdrowie. Grecy za pomocą masażu usuwali skutki zmęczenia oraz obrażeń sportowych i wojennych, a Rzymianie wprowadzili go do zabiegów sanatoryjnych.

Jak widać, we wszystkich kulturach stosowano różne rodzaje masażu. Jest ich bardzo wiele, między innymi masaż klasyczny, sportowy, leczniczy, relaksacyjny, kosmetyczny, aromaterapeutyczny, shiatsu, kamieniami szlachetnymi, babusami i czekoladowy.

Masaż twarzy – zalety

Masaż twarzy przynosi szereg korzyści: złuszcza zrogowaciały naskórek, wygładza skórę, redukuje drobne zmarszczki i spłyca głębokie. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a w efekcie cera jest zaróżowiona, lepiej odżywiona i dotleniona. Otwarte pory usuwają szkodliwe produkty przemiany materii, co widocznie oczyszcza cerę. Mięśnie stają się lepiej ukrwione i zwiększają swoją sprężystość, a uczucie napięcia mija.

Już kwadrans dziennie wystarczy, aby poprawić kondycję skóry twarzy. Ponadto masaż relaksacyjny to skuteczny sposób na relaks po ciężkim dniu pracy.

Mimo dobroczynnego wpływu masaży twarzy na jej kondycję i wygląd, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Są to stany gorączkowe, stany zapalne skóry, choroby zakaźne i alergiczne skóry, stany po ekstrakcji zęba, zmiany ropne okołozębowe, guzki niewiadomego pochodzenia i nadczynność.

Jak wykonać masaż twarzy?

Najlepszą porą na masaż twarzy jest wieczór. Zabieg należy poprzedzić demakijażem i dokładnym oczyszczeniem skóry. Kluczową rolę w masażu twarzy odgrywa kosmetyk; może nim być krem nawilżający (byle lekki, szybko wchłaniający się i niezapychający porów) lub serum, które stosujesz na noc. Jednak najlepiej sprawdzają się w tym celu naturalne olejki do twarzy, które dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych, nawilżających i ochronnych. Jeżeli poczujesz, że te są dla Ciebie zbyt tłuste, po masażu możesz je wytrzeć wacikiem kosmetycznym.

Jaki olejek wybrać do masażu twarzy?

Wybór jest ogromny. Godne polecenia są zwłaszcza:

  • olejek arganowy – sprawdzi się przy cerze dojrzałej,
  • olejek z awokado – jest szczególnie polecany kobietom między 30. a 40. rokiem życia, które mają cerę wrażliwą i problemy skórne,
  • olejek z opuncji figowej – dedykowany cerze dojrzałej, odwodnionej, suchej i zniszczonej niewłaściwą pielęgnacją lub słońcem,
  • olejek różany – nadaje się do każdego typu cery, a zwłaszcza wrażliwej i dojrzałej,
  • olejek marchewkowy – sprosta potrzebom tych kobiet, które chcą poprawić koloryt skóry,
  • olejek arbuzowy – polecany do pielęgnacji cery mieszanej i tłustej.

Ruchy należy wykonywać w odpowiedniej kolejności: głaskanie, rozcieranie i znowu głaskanie.

Głaskanie
Głaskanie twarzy jest związane z nałożeniem preparatu do masażu. Kolejność wykonywania poszczególnych ruchów jest kluczowa, dlatego bezwzględnie stosuj się do poniższych zaleceń.
1-2 Mięśnie szyi – w razie problemów z tarczycą omijaj tę część.
3 Mięsień bródkowy – masuj na przemian palcami wskazującymi w kierunku ust.
4 Mięsień okrężny ust – palcami lewej ręki podtrzymaj brodę, a środkowym palcem prawej ręki masuj okolice ust.
5 Mięśnie jarzmowe – zacznij od kącika ust i zmierzaj w kierunku policzka do skroni.
6 Mięśnie śmiechowe – masuj od kącika ust w kierunku ucha.
7 Mięśnie żwacze – masuj od żuchwy w kierunku skroni.
8 Mięsień podłużny nosa – masuj naprzemiennie palcami obu rąk od grzbietu nosa do czoła.
9 Mięśnie okrężne oka – zacznij od wewnętrznego kącika oka, przesuwaj się po łuku brwiowym i wróć do punktu wyjścia.
10 Mięśnie czołowe – masuj całymi dłońmi od brwi do nasady włosów.
Wszystkie ruchy głaskania wykonuj delikatnie, aby przygotować skórę do dalszego masażu.

Rozcieranie
Rozcieranie należy wykonywać ruchami okrężnymi i z większą siłą. Szczególną uwagę przyłóż do mięśni okrężnych oka i ust oraz mięśni czołowych, ponieważ właśnie w tych rejonach najpierw pojawiają się zmarszczki.
1 Mięśnie czołowe i marszczące brwi – rozcieraj ruchami mijanymi obu rąk.
2 Mięśnie okrężne oka – rozcieranie wykonuj wskazującymi lub środkowymi palcami obu rąk. Zaczynaj od wewnętrznego kącika oka.
3 Mięśnie nosa – rozcieranie zacznij od jego nasady do środka i grzbietu nosa, po czym ruchami kołowymi schodź na boki wzdłuż mięśni nosowych.
4 Mięśnie okrężne ust – wykonuj ruchy okrężne wokół ust. Przy kącikach możesz wykonać „ósemki”.
5 Mięśnie jarzmowe twarzy – wykonuj ruchy okrężne.
6 Mięśnie śmiechowe i policzkowe – rozcieraj je od ust do ucha.
7 Mięśnie żwacze – ruchami kołowymi masuj w kierunku skroni.
8 Mięśnie podbródka – rozcieraj tę partię od środka brody do kącików żuchwy.

Na zakończenie wykonaj głaskanie końcowe, to znaczy ułóż dłonie na twarzy, przytrzymaj chwilę i lekko przesuwaj na zewnątrz. Powtórz czynność kilka razy, a skóra uspokoi się i zrelaksuje.

Masaż należy wykonywać opuszkami palców, dlatego jeżeli masz długie paznokcie, uważaj, aby ich nie uszkodzić i przypadkowo nie zadrapać skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *