Samodzielne farbowanie włosów w domu prawdziwe wyzwanie ‒ niezależnie od tego, czy robimy to po raz pierwszy, czy po raz setny. Nawet mimo lat praktyki nie wiadomo, jaki będzie efekt. Zanim poradzimy, jak samodzielnie farbować włosy w domu, wyjaśnimy, na czym w ogóle polega farbowanie włosów i jak pielęgnować włosy po farbowaniu.
Na czym polega farbowanie włosów?
Gdy przesuwamy kciukiem i palcem wskazującym od nasady do końca włosa, włos jest gładki, a jeżeli w kierunku przeciwnym – szorstki. Tym, co wyczuwamy pod palcami, są łuski osłonki włosa, która budową przypomina szyszkę. Osłonka chroni wnętrze włosa przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV oraz zapobiega utracie wilgoci.
Aby trwale zmienić kolor włosa, musimy rozchylić jego łuski. To zadanie amoniaku, który znajduje się większości farb. Czasem zastępuje go monoetanoloamina, ale pod jej wpływem łuski otwierają się słabiej, a kolor wnika płycej. Drugim składnikiem farby jest utleniacz, który rozjaśnia włosy i umożliwia barwnikowi wniknięcie w nie. Tonery i płukanki ziołowe działają tylko na powierzchnię włosa, dlatego szybciej się zmywają.
Jak pielęgnować włosy po farbowaniu?
Po farbowaniu należy stosować specjalne szampony, które zawierają pantenol, proteiny, witaminy i filtr UV. Pantenol zapobiega wysuszaniu i łamaniu włosa, a proteiny i witaminy zamykają łuski otwarte podczas farbowania. Z kolei filtr UV pochłania promienie ultrafioletowe, a tym samym chroni włosy przed promieniowaniem słonecznym, które powoduje blaknięcie koloru. Wszystkie te składniki sprawiają, że włosy po farbowaniu odzyskują połysk, a pigmenty są wolniej wypłukiwane. Ponadto po myciu warto stosować wzmacniające odżywki, które zabezpieczają włosy przed utratą wilgoci i ułatwiają rozczesywanie.
Z kolei czynnikiem, którego należy unikać, jest woda chlorowana i morska ‒ obie działają niszcząco na włosy osłabione koloryzacją. Aby je ochronić, warto pływać w czepku lub zwilżyć włosy niegazowaną wodą mineralną przed wejściem do basenu, która rozpuszcza chlor i utrudnia jego osadzanie się.
Jak (samodzielnie) farbować włosy w domu?
Farbę do włosów należy kupować w drogerii. W kwestii jakości i koloru warto poradzić się sprzedawcy. Fachowa obsługa nie zwalnia nas z obowiązki uważnego przeczytania etykiety. Dobra farba do włosów powinna zawierać jak najwięcej składników pielęgnacyjnych, tłuszczów, wosków, silikonów i protein. Do dobrej farby jest dołączona odżywka. W przypadku skłonności do uczuleń należy sprawdzić, czy producent zaleca wykonanie testu alergicznego. Taka próba wymaga powtarzania przed każdym kolejnym zastosowaniem preparatu, ponieważ wrażliwość na alergeny jest zmienna.
Do farbowania należy używać ochronnych rękawiczek ‒ zwykle są dołączone do zestawu. Ponadto zakładamy ubranie, które możemy spisać na straty. Jeżeli zdarzy nam się poplamić coś, czego nie planowałyśmy brudzić, warto jak najszybciej spryskać to lakierem do włosów i wyprać w pralce; dzięki temu plama zniknie. Tuż przed przystąpieniem do farbowania smarujemy skórę przy linii włosów kremem lub balsamem. Aby zetrzeć nadmiar farby ze skóry, sięgamy po ręczniki papierowe.
Farby nie należy przetrzymywać na skórze. Koloryzacja to proces chemiczny, co oznacza, że po określonym czasie barwnik przestaje wnikać we włosy i tylko niepotrzebnie je drażni. Z kolei jeżeli zmyjemy farbę za szybko, kolor wyjdzie zbyt słaby. Przed spłukaniem farby należy dobrze ją wmasować we włosy. Aby ją zmyć, polewamy głowę tak długo, aż woda będzie przezroczysta; dzięki temu włosy nie będą farbować, na przykład pod wpływem deszczu. Po koloryzacji, w miarę potrzeby, używamy tylko szamponów i odżywek do włosów farbowanych.
Dodaj komentarz