Jak dbać o stopy zimą? Pielęgnacja stóp zimą

W wielu szerokościach geograficznych odsłaniamy nasze stopy tylko latem, dlatego tylko latem o nie dbamy. Tymczasem, dla własnego komfortu, stopy warto pielęgnować przez cały rok. To prawda, że zimą to zadanie jest bardziej skomplikowane, ponieważ ciepłe skarpety i buty, które chronią przed zimnem, ciasno opinają stopy i sprawiają, że te pocą się intensywniej niż zwykle. Jak dbać o stopy zimą, żeby temu zapobiec? Usuwanie nadmiaru naskórka ze stóp, pękające pięty i nadmierna potliwość stóp – czy są na to sposoby? Oto jak powinna wyglądać pielęgnacja suchej skóry stóp zimą.

Usuwanie nadmiaru naskórka ze stóp – sposoby

Zimą nosimy ciężkie, ocieplane buty, a tym samym na przemian mrozimy i przegrzewamy stopy. W konsekwencji naskórek rogowacieje i staje się zgrubiały. Nadmiaru naskórka pozbędziemy się, jeżeli będziemy regularnie pielęgnować stopy. Od czego zacząć? Od kąpieli zmiękczającej dla stóp. Aby ją przygotować, potrzebujemy oliwy, soli do kąpieli, olejków nawilżających lub środków antyseptycznych dostępnych w sklepach z obuwiem ortopedycznym lub w drogeriach zielarskich – i oczywiście ciepłej wody. Po kilkunastu minutach moczenia stóp zabieramy się za usuwanie naskórka. W tym celu warto zaopatrzyć się w tarkę do stóp z oczkami, tarkę z papierem ścierającym lub peeling do stóp. Tarka z oczkami jest twarda, dlatego nie zawsze wskazana. Lepiej ją zastąpić tarką z papierem ścierającym lub peelingiem. Kąpiel zmiękczającą warto zafundować stopom raz w tygodniu.

Podstawowym błędem popełnianym na tym polu jest zbyt częste lub intensywne usuwanie martwego naskórka. Takie działanie przynosi odwrotny skutek. Jeżeli robimy to za często, naskórek narasta w przyspieszonym tempie, z kolei jeśli ścieramy go zbyt intensywnie, przerywamy skórę, a tym samym narażamy ją na infekcję grzybiczą i bakteryjną. Z tego powodu najlepiej zachować umiar. Owszem, naskórek powinniśmy usuwać regularnie – średnio raz na tydzień lub co półtora tygodnia, ale nie częściej. Efekty systematycznych zabiegów zauważymy bardzo szybko.

Pielęgnacja suchej skóry stóp

Gładkie i miękkie stopy – taki jest efekt naszych dotychczasowych działań. Teraz należy je odpowiednio odżywić i nawilżyć. Większość kremów o takim działaniu nie tylko odżywia i nawilża stopy, lecz także wygładza je i ujędrnia. Efekty utrzymują się przez 24 godziny. Zabieg należy wykonywać co wieczór.

Sposoby na pękające pięty

W wielu przypadkach pięty mają skłonność do pierzchnięcia i pękania, a naskórek na pięcie – do narastania w ekspresowym tempie. W takiej sytuacji warto wcierać w stopy krem zmiękczający codziennie po wieczornym myciu. Krem zmiękczający powinien być wzbogacony o olejek jojoba, awokado lub wyciąg z ziela szałwii lekarskiej. W przypadku bardzo twardych i szybko pękających pięt warto wybrać maść lub krem na bazie łoju jelenia, wosku pszczelego, parafiny i oleju migdałowego.

Nadmierna potliwość stóp – sposoby

Zanim włożymy skarpety lub rajstopy, powinniśmy spryskać je dezodorantem lub oprószyć zasypką. Preparaty dostępne na rynku odświeżają i chronią stopy przed nieprzyjemnym zapachem oraz mogą zawierać składniki antybakteryjne.

Wybór obuwia też ma znaczenie. Aby nie przedostawał się do nich przykry zapach potu, należy je zmieniać co 4 godziny lub stosować spray do butów, który nie tylko go likwiduje, lecz także działa przeciwgrzybicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *