Jak dbać o skórki przy paznokciach, żeby się nie zadzierały? Sposoby na suche i zadarte skórki

Skórki przy paznokciach są stale narażane na urazy, dlatego często pękają i zadzierają się. To może być konsekwencją niesystematycznej pielęgnacji dłoni, nieumiejętnie wykonywanego manicure, obgryzania paznokci, wysokiej amplitudy temperatur, silnego wiatru, naturalnych skłonności do wysuszania się skóry, alergii, chorób skóry (na przykład atopowego zapalenia skóry lub egzemy) oraz niedoboru witaminy A, E lub z grupy B. Jak dbać o skórki przy paznokciach, żeby się nie zadzierały, oraz jakie są sposoby na suche i zadarte skórki?

Jak dbać o skórki przy paznokciach, żeby się nie zadzierały?

Aby nasza skóra była zdrowa i ładnie wyglądała, powinniśmy zapewnić jej zbilansowaną dietę i nawadniać organizm od wewnątrz. W tym celu należy spożywać duże ilości wody (minimum 2 litry dziennie) oraz produkty bogate w witaminy, takie jak warzywa i owoce.

Kolejną istotną rzeczą jest regularne kremowanie rąk, zwłaszcza po kontakcie z wodą, która osłabia naturalny płaszcz hydro-lipidowy skóry. Po każdym myciu rąk należy posmarować dłonie lekkim kremem nawilżającym, z kolei na noc warto go zastąpić treściwszym kremem odżywczym z mocznikiem.

Ponadto dłonie należy chronić podczas sprzątania, bo detergenty zawarte w środkach czyszczących naruszają naturalną warstwę lipidową, która chroni skórę dłoni przed wysuszeniem. Z tego powodu do wszelkich prac domowych zakładajmy gumowe rękawiczki.

Aby ochronić dłonie przed mrozem, sięgajmy po zimowe rękawiczki przed każdym wyjściem na zewnątrz. Powinniśmy szczególnie uważać także na intensywne słońce i wiatr, które wysuszają skórę i mogą przyczyniać się do zadzierania się skórek.

Co więcej, co około 10 dni należy robić manicure. Zadzierających się skórek wcale nie trzeba wycinać cążkami; lepiej zmiękczyć je za pomocą specjalnego płynu lub oliwki i odsunąć drewnianym patyczkiem.

Dobrym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie treściwej maseczki odżywczej. Aby powstała, należy zmieszać po łyżeczce ulubionego kremu, olejku ze słodkich migdałów i miodu. Następnie aplikujemy mieszankę na dłonie, a po 20 minutach zmywamy ją bez użycia mydła. Dla lepszego efektu możemy nałożyć na dłonie bawełniane rękawiczki lub owinąć je folią aluminiową. Ciepło, które w ten sposób się wytworzy, spotęguje działanie składników odżywczych.

Sposoby na suche i zadarte skórki

Gdy zauważymy u siebie problem ze skórkami, powinniśmy wdrożyć intensywną pielęgnację, która pomoże go rozwiązać. Co to znaczy? Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa nawilżanie i natłuszczanie uszkodzonej skóry. W tym celu warto zaopatrzyć się w dobry, intensywnie nawilżający krem z dodatkiem mocznika i oliwkę do paznokci. W ciągu dnia należy wcierać w skórki oliwkę i kremować dłonie tak często, jak to możliwe. Nie zaszkodzi korzystać z domowych zabiegów, takich jak moczenie dłoni przez 10-15 minut w podgrzanym olejku; warte uwagi są oliwa z oliwek, olej jojoba i olej kokosowy. Równie dobrze można zanurzyć dłonie w nawilżającej, wygładzającej kąpieli z podgrzanego mleka z miodem. Ponadto warto smarować skórki bezbarwną pomadką nawilżającą, która godnie zastąpi specjalistyczny krem.

O skórki należy dbać także w nocy. W tym celu wystarczy posmarować dłonie grubą warstwą kremu lub olejku i nałożyć na nie bawełniane rękawiczki. W efekcie zadarte skórki zaczną się goić, a skóra dłoni stanie się gładka i nawilżona. Jeżeli zadarte skórki wywołują ból i długo się goją, na noc warto założyć opatrunek, który zapobiegnie mechanicznemu pogłębianiu ranek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *