Hesperydyna w kosmetyce. Jakie właściwości ma ten tajemniczy składnik?

Brzmi jak nazwa wybuchowej substancji chemicznej albo leku na nadciśnienie. W praktyce hesperydyna stosowana jest w kosmetykach i suplementach jako remedium na rozszerzone naczynka i przebarwienia. Czym tak naprawdę jest hesperydyna i jakie ma właściwości kosmetyczne?

O wielu środkach na przebarwienia i pękające naczynka już słyszałyśmy. Zdecydowanie najpopularniejszym z nich jest witamina C, czyli kwas askorbinowy, a tuż za nim plasuje się retinol, znany jako witamina A. Oprócz tych dwóch witamin istnieje jednak jeszcze szereg innych substancji wykorzystywanych w kosmetyce do tego, żeby zapewnić skórze jednolity i piękny kolor – jednym z nich jest hesperydyna. Czas poznać tę substancję nieco lepiej.

Hesperydyna. Co to jest?

To związek chemiczny pochodzenia naturalnego, nazywany też witaminą P2 – znajdziemy go przede wszystkim w cytrusach (swoją drogą bogatych w witaminę C, również polecaną na przebarwienia) m.in. w pomarańczach, grejpfrucie, owocach tangelo, a nawet  morelach. Jednak równie cennym źródłem hesperydyny mogą być też warzywa np. papryka lub kapary. Pozyskuje się ją ze skórek, miąższu oraz pestek.

[CIEKAWOSTKA]

Z pochodzeniem tego składnika wiąże się pewna legenda. Historia dzieje się w starożytnej Grecji, gdzie hesperydom (trzem nimfom zamieszkującym greckie ogrody) powierzono doglądanie złotych jabłek podarowanych Herze w podarunku ślubnym przez Gaję. Niestety Hera nie dowierzała, że nimfy podołają zadaniu, więc na straży skarbu postawiła stugłowego smoka. Znawcy mitologii twierdzą, że cennym owocom z tej legendy blisko do znanych nam cytrusów, stąd obecny w nich składnik nazwano hesperydyną – na cześć ogrodowych nimf.

Właściwości i zastosowanie hesperydyny

Hesperydyna jest cennym dla skóry składnikiem – to flawonoid, czyli substancja o dużym potencjale antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Nic dziwnego, że chętnie wykorzystuje się ją do produkcji kosmetyków do pielęgnacji cery. Hesperydynę najczęściej zawierają kremy i balsamy, które mają (dzięki niej) skutecznie działać na problemy skórne takie jak pękające naczynka, przebarwienia i trądzik.

Jeśli nie w kosmetykach, hesperydynę stosuje się też w suplementach i lekach m.in. do zwalczania żylaków czy odleżyn. Tu jednak nigdy nie występuje solo, a zawsze w połączeniu z innymi substancjami np. diosminą lub witaminą C.

Jak działa hesperydyna?

W kosmetykach do pielęgnacji skóry hesperydyna:

  • działa przeciwutleniająco, czyli zwalcza wolne rodniki,
  • łagodzi stany zapalne i podrażnienia, a także zmniejsza obrzęki,
  • wspomaga nawilżające działanie kwasu hialuronowego,
  • przedłuża odmładzające działanie kwasu askorbinowego,
  • chroni ściany naczyń krwionośnych przed pękaniem,
  • redukuje cienie i zaczerwieniania, nadając skórze jednolity kolor,
  • wspomaga produkcję kolagenu, ujędrnia i napina skórę,
  • pomaga w leczeniu trądziku różowatego.

Hesperydyna w codziennej pielęgnacji

Jak widać, za tajemniczą nazwą hesperydyny kryje się skuteczne i wielowymiarowe działanie na skórę. Nic dziwnego, że coraz chętniej poszukujemy kosmetyków, które zawierają ten składnik. Jest naturalnym remedium na wiele problemów, z którymi zmagamy się, dbając o skórę. Warto wypróbować go do cery naczynkowej, dojrzałej oraz trądzikowej, ponieważ może okazać się sekretnym składnikiem, którego do dawna poszukiwaliśmy.

[TO WAŻNE!]

Hesperydyna jest składnikiem bezpiecznym, dlatego nie ma żadnych ograniczeń w jej stosowaniu. Wyjątkiem są przeciwwskazania medyczne, a więc alergia na ten związek chemiczny, ciąża oraz karmienie piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *