Henna brwi. Jak samodzielnie przyciemnić brwi henną?

Kiedy codzienne malowanie brwi staje się zbyt żmudne, a makijaż permanentny jest poza naszym finansowym zasięgiem, rozwiązaniem pośrednim jest henna brwi. Jak przyciemnić brwi henną i czy można zrobić to w domu? Sprawdź.

Niemal 100% kobiet jest niezadowolonych z wyglądu swoich brwi. Z reguły są one zbyt cienkie, za jasne, brakuje im objętości, i dlatego każdego dnia podkreślamy je odpowiednim makijażem. Rozwiązań jest kilka – drogi makijaż permanentny, odżywki do brwi, olej rycynowy albo henna.

HENNA to nic innego jak barwnik pozyskiwany z suszonych, rozdrobnionych liści lawsonii, krzewu występującego w gorących lasach tropikalnych. Naturalnie ma kolor czerwony, ale włosy może zabarwiać nie tylko w odcieniach rudego.

Do czego wykorzystuje się hennę?

Henna doskonale barwi skórę. W hinduskiej tradycji wykorzystuje się ją do mehendi, czyli zwyczaju dekorowania dłoni i stóp panny młodej skomplikowanymi wzorami. Piękne tatuaże z henny przywędrowały na zachód właśnie z Indii, gdzie są najpopularniejsze. Tam również kobiety farbują włosy henną, a także przyciemniają nią swoje brwi oraz rzęsy. Choć warto wiedzieć, że henna cieszy się popularnością także w Afryce, gdzie stosowana jest już od starożytności.

Henna do farbowania brwi

Maleńkie włoski na łuku brwiowym można zafarbować naturalną henną. Trzeba jednak pamiętać, że barwi ona włosy wyłącznie na czerwono, chyba że dodamy do niej odpowiednie dodatki. Już przygotowanie naturalnej henny do farbowania brwi jest problematyczne – sam zielony proszek z lawsonii nie ma właściwości barwiących, potrzebuje do działania kwasów i temperatury.

Prostsze jest wykorzystanie gotowej henny dostępnej w drogeriach. Wystarczy wymieszać ją w odpowiednich proporcjach i szybko otrzymujemy gotową papkę do farbowania brwi. Do tego dostępna jest w wielu odcieniach – od blondów, przez brązy, aż po czerń. Niestety sklepowa henna ma niewiele wspólnego z tą naturalną. Zazwyczaj jej mieszanką wielu różnych barwników, a nierzadko w ogóle nie znajdziemy w jej składzie sproszkowanych liści lawsonii.

Jak zafarbować brwi henną?

Opcje są dwie. Farbowanie brwi henną to jeden z zabiegów, który jest często wykonywany w gabinetach kosmetycznych – trwa kilkanaście minut i daje efekty utrzymujące się przez kilka tygodni. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić pieniądze, to mamy opcję drugą. Możemy zainwestować we własną hennę i nauczyć się samodzielnie przyciemniania brwi. Wbrew pozorom to nic trudnego.

Farbowanie brwi henną krok po kroku:

1. Zanim zaczniemy:

Warto przygotować hennę według instrukcji z opakowania. Zazwyczaj wystarczy dokładnie wymieszać specjalny proszek lub pastę z dołączoną do zestawu wodą utlenioną. Przed nałożeniem henny na brwi po raz pierwszy, warto wykonać próbę uczuleniową, nakładając niewielką ilość preparatu na skórę w zgięciu łokcia, na nadgarstku lub w innym miejscu, gdzie jest delikatna. Dopiero po 24 godzinach od tej próby, jeśli henna nas nie uczula, możemy użyć jej na brwi. Warto przygotować wtedy świeżą mieszankę, bo wcześniejsza może się już utlenić.

2. Nakładanie henny:

Hennę należy nakładać na brwi zgodnie z zaleceniami z ulotki. Tam z reguły znajduje się informacja, aby uważać na oczy, do których nie powinien dostać się preparat. Najlepiej nakładać hennę na brwi za pomocą cienkiego pędzelka lub patyczka kosmetycznego, dzięki czemu zaaplikujemy ją precyzyjnie na łuk brwiowy i nie zafarbujemy niczego poza nim. Skórę możemy zabezpieczyć też przed niechcianym zafarbowaniem np. wazeliną lub tłustym kremem, które ograniczą kontakt henny ze skórą. Mimo tego warto nakładać ten produkt ostrożnie i tylko w miejscach, które chcemy przyciemnić.

3. Zmywanie henny:

Perfekcyjnie zaaplikowana henna powinna pozostać na skórze przez około 5-10 minut. Zasada jest taka, że im dłużej pozwolimy barwnikowi działać na skórę, tym mocniej ją zafarbuje i kolor będzie ciemniejszy. Szczegółowe zalecenia dotyczące czasu trzymania henny na brwiach również znajdziemy w ulotce. Po tym czasie należy zmyć hennę wacikiem zwilżonym tylko woda, ponieważ kosmetyki do demakijażu lub oczyszczania twarzy mogą popsuć efekt. Łuk brwiowy przemywamy do momentu, aż kolejny wacik będzie całkowicie czysty.

Efekty henny. Jak długo utrzyma się na brwiach?

Dobrze wykonana henna brwi powinna utrzymać się około 2 tygodni. Z każdym kolejnym dniem będzie coraz bledsza, aż w końcu brwi powrócą do swojego wyglądu sprzed zabiegu. Wówczas farbowanie brwi henną można powtórzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *