Filtry UV, czyli jak zadbać o skórę latem

Lato w pełni? Słońce praży, a dni są dłuższe i więcej czasu spędzasz poza domem? Warto pamiętać, że latem skóra jest narażona na dodatkowe promienie UV, dlatego eksperci są zgodni: filtry przeciwsłoneczne to najważniejsza rzecz, jaką możesz podatować swojej skórze latem.

Stosowanie kremów przeciwsłonecznych – rób to codziennie i cały rok

To nie wymysł producentów kosmetyków. Kremy z filtrem należy stosować przez cały rok, aby zapobiec uszkodzeniom słonecznym, rakowi skóry i starzeniu się, czyli tzw fotostarzeniu. Słońce jest jednym z czynników, które najmocniej przyczynia się do zmarszczek, przebarwień, spadku kolagenu i utraty elastyczności. Oczywiście latem słońce świeci mocniej, a zatem ryzyko uszkodzeń i oparzeń słonecznych jest większe. warto wtedy sięgać po wyższe filtry. pamiętaj jednak, ze zimą, gdy szusujesz na stoku, słońce odbija się w białym śniegu i ryzyko poparzeń jest równie mocne! Poza tym szkodliwe promienie przenikają przez warstwę chmur, odzieży i szyby, wiec za kółkiem samochodu też nie jesteś osłoniona przed UV. Dlatego zimą i jesienią stosuj filtry – moga być z niższym faktorem (SPF 15 – 20).

Ochrona SPF – jak wysoki ma być filtr?

Makijaż z czynnikiem słonecznym to za mało
Ogólnie jesienią, zimą czy nawet wczesną wiosną zaleca się faktor SPF 15 lub nieco wyższy. Jednak im wyższy faktor, tym wyższa ochrona. czy wiesz, ze faktor SPF chroni przed około 93% promieni UVB? Ale ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy używasz wystarczającej ilości kremów przeciwsłonecznych, czyli:

  • o odpowiednio wysokim faktorze
  • o odpowiedniej częstotliwości (czyli kilka razy w ciągu dnia)
    Niestety bardzo niewiele osób to robi! Eksperci rekomendują filtr SPF 30 i wyższy.

Jak często stosować filtr przeciwsłoneczny?

Najlepiej stosować go mniej więcej co dwie godziny. Wtedy uzyskasz optymalną ochronę przeciwsłoneczną przez cały dzień. Obecnie kremy do twarzy z filtrem nie są już tak dobrze opracowane, ze nadają się nawet do cery tłustej i problematycznej: nie sa komedogenne, nie czopują ujść gruczołów łojowych, nie powodują nienaturalnego błyszczenia się skóry.

Kremy z filtrem a inna pielęgnacja

Stosując kremy z filtrem musisz unikać bogatych, gęstych kremów i olejków – zmień je na lżejszy krem nawilżający lub stosuj tylko krem z filtrem przeciwsłonecznym nakładany na serum.
Należy również unikać preparatów uwrażliwiających skórę na słońce, dlatego w kremach i kremach na dzień unikaj retinolu, kwasu glikolowego i AHA. Mogą być ewentualnie używane w nocy.
Życzymy bezpiecznego opalania!