Nie ma nic prostszego niż przygotowanie kremu rumiankowego. Jak to zrobić? Wszystkie składniki rozdziel na dwie fazy. W fazie tłuszczowej powinny znaleźć się: emulgator i kwiaty rumianku zalane wcześniej olejem winogronowym (jest to tak zwany macerat). Faza wodna to kolejno: żel z siemienia lnianego i napar z rumianku. Dodatkiem będzie kilka kropel witaminy E. Faza tłuszczowa stanowi około 30 % kemu, a faza wodna – około 70 %. Poza tym potrzebne ci będą jeszcze: blender i spieniacz do mleka, dwie miseczki, garnek z wodą i termometr.
Jak przygotować kem rumiankowy? Najpierw przygotuj fazę wodną. Do jednej szklanki wsyp dwie łyżeczki siemienia lnianego i zalej wrzątkiem. Poczekaj aż utworzy się kleista substancja. W drugiej zaparz herbatę rumiankową. Zawartość obydwóch szklanek zmieszaj blenderem. Faza wodna powinna mieć temperaturę około 60 stopni C.
Na przygotowanie fazy tłuszczowej potrzebujemy około czterech tygodni. Kwiaty rumianku zalej olejem winogronowym i odstaw na miesiąc na słoneczne miejsce. Po upływie tego czasu połącz w kąpieli wodnej macerat rumiankowy i emulgator. Temperatura fazy tłuszczowej powinna wynosić około 60 stopni C.
Pora, żeby połączyć dwie fazy. Do fazy wodnej dolewaj (cały czas mieszając) fazę tłuszczową. W trakcie mieszania krem nabierze odpowiedniej konsystencji: ostygnie i zagęści się. Kiedy temperatura kremu osiągnie do 40 stopni C, dodaj kilka kropel witamy E oraz olejek eteryczny, który wybierzesz według własnych upodobań.
Jakie właściwości posiada krem rumiankowy? Rumianek działa łagodząco, przeciwzapalnie, redukuje trądzik i łuszczycę. Olej winogronowy zawiera witaminą K, która usprawnia działanie naczyń krwionośnych; posiada także działanie przeciwbakteryjne. Siemię lniane nawilża, łagodzi podrażnienia, reguluje pracę gruczołów łojowych i przyspiesza gojenie się drobnych ran.
Dodaj komentarz