W pielęgnacji włosów, skóry i paznokci często wykorzystuje się składniki pochodzenia naturalnego. Jednym z nich jest lanolina, czyli odzwierzęcy produkt o wielu właściwościach i różnorodnych zastosowaniach. Sprawdź, czy przyda ci się do codziennej pielęgnacji.
Co to jest lanolina?
Lanolina jest zaliczana do grupy naturalnych wosków. Łatwo się topi w temperaturze 36-42 stopnie Celsjusza i rozpuszcza się w tłuszczach. Nie jest natomiast rozpuszczalna w wodzie, ale bardzo dobrze ją wiąże i może pochłonąć jej dwukrotną ilość w stosunku do swojej wagi. W jej skład wchodzą między innymi: estry wielocząsteczkowych alkoholi, kwasów tłuszczowych, wolnych alkoholi i steroli.
Lanolina sprawdza się w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Wskazaniami do jej zastosowania są między innymi: łuszcząca się skóra, suchy i odwodniony naskórek, suche i zniszczone włosy, suche skórki z tendencjami do zadziorków.
Jakie znasz rodzaje lanoliny?
Wyróżnia się dwa rodzaje lanoliny. Są to:
- lanolina bezwodna – czysta, czyli oczyszczony i odwodniony wosk, który dzięki specjalnej obróbce nie ma charakterystycznego zapachu i uzyskuje jasnożółty kolor. Ten rodzaj lanoliny najczęściej wykorzystuje się w kosmetyce i farmakologii;
- lanolina uwodniona – zawiera 25-28% wody, stosuje się ją przy konserwacji łodzi i przy natłuszczaniu mechanizmów.
Lanolina właściwości pielęgnacyjne
Głównym zadaniem lanoliny jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, natłuszczanie i nawilżanie. Do innych właściwości pielęgnacyjnych lanoliny zalicza się:
- zapobieganie odparowaniu wody z naskórka;
- wygładzenie skóry;
- zmniejszenie objaw łuszczycy;
- zapewnienie włosom połysku i elastyczności;
- podkreślenie koloru włosów;
- łagodzenie podrażnień skóry;
- zmiękczenie skórek przy paznokciach.
Lanolina w farmacji
W przemyśle farmaceutycznym lanolinę wykorzystuje się do produkcji preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla kobiet karmiących piersią. Mają one działanie silnie regenerujące, ochronne, nawilżające i natłuszczające. Lanoliny używa się również do produkcji opatrunków, które dzięki niej uzyskują właściwości przyspieszające gojenie się ran i łagodzenie stanów zapalnych. Produkty z zawartością lanoliny poleca się także osobom z atopowym zapaleniem skóry.
Dodaj komentarz