Czy dałabyś się wyrolować? Czyli coś dla ciała i dla ducha

Znajdziesz je zarówno w salonach kosmetycznych, jak i na siłowni. Różnią się jedynie rozmiarem i przeznaczeniem. O czym mowa? Chodzi o rolery i wałki. Te w gabinetach kosmetycznych mają wypustki w postaci igieł lub są wykonane z jadeitu. Ich zadaniem jest wygładzenie zmarszczek i ujędrnianie cery. A do czego służą wałki dla sportsmenów?

Rolować się każdy może

Przed treningiem czy po nim? Muszę być zawodowym sportowcem, czy mogę prowadzić aktywność fizyczną raz na jakiś czas? Jeżeli i ty zadajesz sobie takie pytania myśląc o rolowaniu, to odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Rolować się jest zawsze warto: niezależnie od tego, czy regularnie ćwiczysz, czy ze sportem masz do czynienia bardzo rzadko. Jak to możliwe? Sprawdź, co dzieje się z twoimi tkankami podczas rolowania.

Po co się rolować?

Rolowanie ma na celu uelastycznienie tkanek znajdujących się przy twoich mięśniach. Im bardziej są elastyczne, tym twoje mięśnie pracują lepiej, szybciej regenerują się po treningach i mniejszy jest ból potreningowy. Te procesy zachodzą tylko wtedy, gdy organizm jest odpowiednio nawodniony i odżywiony. Rolowanie uchroni cię także przed częstymi bólami spowodowanymi niewygodną pozycją przyjmowaną podczas pracy za biurkiem.

Jak dobrać wałek do rolowania?

Twardość wałka nie może przekładać się na ucisk powodujący duży ból. Informacją o twardości jest często kolor wałka: czarny – bardzo twardy, niebieski – średnia twardość. Poziom dyskomfortu powinien mieścić się pomiędzy 8 a 10 na skali indywidualnego odczuwania bólu. Najbardziej optymalny będzie ból na poziomie 6-7.

Warto zastanowić się także nad wałkami o różnych kształtach. Płaskie i szerokie wałki są bardziej uniwersalne. Stosuje się je do rozluźniania dużych partii mięśni ud, pośladków lub łydek. Wałki z wypustkami służą do ucisku głębszych warstw mięśni i w okolicy napiętego miejsca.

Ile czasu poświęcić na rolowanie?

Przed treningiem wystarczą ci dwie minuty na jedną część mięśnia. Ćwiczenia powtarzaj w wolnym tempie – wykonaj 10 powtórzeń na jednym wałku. Po treningu natomiast rolowanie przedłóż o pół minuty. Bardzo ważne jest, żeby wyznaczonego czasu trzymać się co do sekundy. Zbyt częste i za długie rolowanie może wywołać niepożądane skutki w tkankach.

Jeżeli nie trenujesz regularnie, to rolowanie możesz przeprowadzać co dwa lub trzy dni. Jeżeli jednak po poprzednim rolowaniu czujesz ból w danym miejscu, to odczekaj kolejnych kilka dni. Uczucie bólu podobne do bólu występującego przy siniaku jest naturalne po rolowaniu i będzie się zmniejszać. Jeśli na skórze widzisz widzisz sporo siniaków, użyj bardziej miękkiej rolki.

Rolowanie przeciwwskazania

Niestety nie wszyscy mogą używać wałka do rolowania. Przeciwwskazaniami są: osteoporoza, gorączka, cukrzyca, rany skóry, infekcje miejsc poddawanych rolowaniu, niezrośnięte złamania, zapalenie mieszków włosowych, wypukłe pieprzyki i znamiona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *