Nie tylko skóra ulega zgubnemu upływowi czasu. Włosy nie pozostają w tyle: zaczynają słabnąć, matowieć i się łamać, wypadają w nadmiarze i siwieją. Pielęgnacja dojrzałych włosów to wyzwanie, jednak z odpowiednią garścią porad i niewielką dawką wiedzy na temat włosów starzejących się z pewnością ci się to uda.
Włosy dojrzałe – charakterystyka – co się w nich zmienia wraz z wiekiem?
Zmiany w kondycji naszych włosów są nieuniknione, z biegiem lat nabierają one rozpędu i choć nie ma ściśle określonej granicy mówiącej o tym kiedy włos zaczyna się starzec – przyjęło się sądzić, że pierwsze tego typu zmiany zaczynają się po 30 r.ż. Są one jednak bardzo powolne, a ich „nobliwy stan” nasila się w 4 i 5 dekadzie życia – wówczas bowiem całkowicie zmienia się gospodarka hormonalna w ciele kobiety. Co się wówczas dzieje?
- Spada produkcja keratyny – głównego budulca włosów.
- Zmienia się aktywność gruczołów łojowych i obniża poziom sebum – włosy tracą nawilżenie i ochronę.
- Pigmentacja włosów ulega zmianie, ponieważ spada lub całkiem zatrzymuje się produkcja melaniny: włosy zaczynają siwieć.
- Gospodarka hydro-lipidowa zmienia się, ilość lipidów znacznie spada, a włosy tracą ochronę.
Jak wyglądają włosy dojrzałe?
Do najbardziej niepokojących sygnałów świadczących o tym, że włosy osiągnęły wiek dojrzały zalicza się:
- nadmierne wypadanie włosów (łysienie, przerzedzenie włosów, prześwity skóry)
- przesuszają się i łamią
- stają się sztywne i szorstkie, plączą się podczas czesania
- są matowe i pozbawione witalności
- siwieją (to najczęstsza przypadłość dojrzałych włosów, którą szybko dostrzegamy
Siwienie włosów nie zawsze jest powiązane z wiekiem dojrzałym. Silny stres, zmiany hormonalne lub inne (nieco poważniejsze) czynniki powodują, że włosy mogą siwieć nawet w młodym wieku. Najlepiej wówczas udać się do trychologa: zbada on włosy i wystawi odpowiednią diagnozę oraz wyda najkorzystniejsze zalecenia co do ich pielęgnacji.
Włosy dojrzałe / starzejące się – pielęgnacja
Kluczem do dobrej kondycji i ładnego wyglądu włosów dojrzałych jest odpowiednia pielęgnacja. Nie zatrzymamy upływu czasu, ale możemy sprawić, by cały proces przebiegał wolniej i aby pasma wyglądały na zdrowe i zadbane. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, ze przestaną się łamać i wypadać. Jak dbać o dojrzałe włosy?
- Myj je w odpowiedni sposób;
- ochraniaj przed zniszczeniem;
- odżywiaj i regeneruj aż od samej cebulki;
- dostarczaj składników odbudowujących i wzmacniających włosy.
Mycie włosów dojrzałych
Pierwszym, najważniejszym elementem pielęgnacji włosów starzejących się jest odpowiednie ich mycie. Jest ono o tyle ważne, ze już podczas tego-zdawać by się mogło – banalnego zabiegu popełniamy często prymarne błędy. Jak zatem myc dojrzałe włosy?
- Stosuj delikatne, jak najbardziej naturalne i bezpieczne dla skóry głowy szampony, pozbawione parabenów i substancji typu SLS, SLES
- szampon wmasuj w skórę głowy, a nie w całe włosy (zbyt intensywne mycie łodygi włosa może go złamać i zniszczyć)
- nigdy nie używaj gorącej wody do mycia włosów – woda powinna być letnia zarówno podczas mycia, jak i płukania
- do ostatniego płukania włosów zastosuj napar ziołowy lub octowy, który domknie ich łuski
- nakładaj na włosy naturalne olejki – zabezpieczą włosy przed zniszczeniem i dobrze je zdyscyplinują
Ochrona włosów dojrzałych
Ochronę włosom zapewnisz, gdy włączysz do codziennej pielęgnacji naturalne olejki. Nie tylko poprawiają kondycje cebulek i skóry głowy, ale również wnikają w wewnętrzne struktury pasm i odżywiają je od wewnątrz nadając blasku i witalności. Olejowanie włosów połączone z masażem skóry głowy pobudzi krążenie podskórne i sprawi, że cebulki włosowe będą mocniej osadzone w mieszkach, a poziom melaniny nie będzie drastycznie spada.
Kolejną, niezwykle ważną cechą naturalnych olejków jest to, ze zabezpieczają one pasma na całej długości. Ochrona dojrzałych włosów przed zniszczeniem to podstawa ich pielęgnacji. Dzięki olejom nie będą narażone na szkodliwe warunki atmosferyczne, smog i toksyny, a także na uszkodzenia mechaniczne włosa.
Latem i zimą można również chronić włosy odpowiednim nakryciem głowy, które zabezpieczy je przed słońcem, mrozem, promieniowaniem UV. Ciepła czapka i słomkowy kapelusz to konieczność.
Jakich składników potrzebują dojrzałe włosy?
Zadbaj o to, by włosy otrzymywały niezbędne im składniki odżywiające i wspierające kondycję. Do najważniejszych należą:
- keratyna – białko które stanowi najważniejszy składnik włosa
- koenzym Q10 – odpowiedzialny za młodość skóry i włosów, hamuje siwienie i wzmacnia cebulki
- kolagen – uczestniczy w odbudowie struktury włosów i wspomaga podziały komórkowe w organizmie
- witaminy E, A, H – zapobiegają wypadaniu włosów, są odpowiedzialne za ich wzrost, wspierają odnowę komórkową organizmu
- kwasy tłuszczowe – (pochodzące z naturalnych olejów roślinnych) – wzmacniają barierę hydro-lipidową włosów
Kosmetyki do dojrzałych włosów – jakie wybierać?
Aby włosy dojrzałe otrzymały kompleksoąa pielęgnację należy zapewnić im ochronę i wsparcie nie tylko wzdłuż łodygi włosa. Równie istotna jest pielęgnacja skóry głowy i cebulek włosowych, dlatego mile widziane będą wszelkie wcierki, naturalne oleje pozbawione silikonów oraz ampułki o dobrym, naturalnym składzie.
Dodaj komentarz