Czy wiesz, że w twoim ogrodzie lub na łące, po której spacerujesz, żyją rośliny o leczniczym działaniu? Mało tego! Z powodzeniem można zastosować je w pielęgnacji skóry i włosów. To między innymi dziewanna wielkokwiatowa, nawłoć kanadyjska i krwiściąg lekarski. Poznaj koniecznie ich właściwości.
DZIEWANNA WIELKOKWIATOWA
Pewnie znasz ją pod nazwą dziewanny lekarskiej. Rośnie tam, gdzie człowiek ingerował w środowisko naturalne, a więc w budynkach, przy drogach, na parkingach i wysypiskach odpadów. Występuje także na terenach nasłonecznionych, piaszczystych i kamienistych. Czy wiesz, że dziewanna dorasta aż do dwóch metrów? Rozpoznasz ją po żółtych kwiatach osadzonych na długim kwiatostanie.
Działanie i zastosowanie
Kwiaty i liście dziewanny stosuje się zarówno w kosmetyce, jak i w kuchni. Kwiaty pomagają w leczeniu chorób układu oddechowego. Mają właściwości przeciwzapalne, łagodzą obrzęki i stłuczenia. Stosowane są w leczeniu chorób skóry, takich jak: łupież, łysienie, wypryski lub oparzenia. Liście natomiast wykorzystuje się do przygotowania aromatycznej herbaty.
NAWŁOĆ KANADYJSKA
Jest rośliną pospolitą, rosnącą na odłogach, przy drogach, nad brzegami rzek, w zaroślach i na zrębach lasu. Występuje przeważnie na glebach nieurodzajnych i nasłonecznionych. Dorasta nawet do dwóch metrów. Ma drobne żółte kwiaty.
Zastosowanie i właściwości
Kwiaty, łodyga i liście wykorzystywane są w kosmetyce i kuchni. Mają właściwości oczyszczające i łagodzące. Pomagają w leczeniu łuszczycy, zapalenia mieszków włosowych i trądziku. Dasz wiarę, że nawłoć kanadyjska jest bogatym źródłem antyoksydantów? Z pewnością zadba o młody wygląd skóry, bez zmarszczek i przebarwień. Natomiast syrop z kwiatów nawłoci ma działanie lecznicze i jest bogaty w substancje aromatyczne.
KRWIŚCIĄG LEKARSKI
Znany jest pod nazwą krwawnika lekarskiego. Jest rośliną pospolitą, występującą na suchych łąkach, polanach i zboczach, podłożach kamienistych i dobrze nasłonecznionych. Dorasta do wysokości prawie półtora metra.
Działanie i zastosowanie
W kuchni i kosmetyce wykorzystuje się liście, pędy i korzenie. Wszystkie części rośliny mają właściwości lecznicze: obkurczają i ściągają naczynia krwionośne, przyspieszają gojenie się ran, łagodzą opuchliznę wokół oczu, mogą być stosowane przy różnych chorobach skóry i włosów oraz przy nadmiernej potliwości stóp.
Dodaj komentarz