Delikatna skóra pod oczami – jak o nią odpowiednio zadbać? Kompleksowy poradnik

Cienka jak pergamin i delikatna, pozbawiona gruczołów łojowych i lipidowej, ochronnej warstwy – skóra pod oczami. Nic dziwnego, że szybciej się starzeje i tak łatwo ulega podrażnieniom. Zmęczenie lub nieprzespana noc malują na niej szare lub żółte obwódki, a godziny spędzone przed komputerem sprawiają, że staje się odwodniona i zmęczona. Jak jej pomóc i odpowiednio pielęgnować skórę pod oczami?

Skóra pod oczami wymaga stałej opieki i ciągłego nawilżania. Jej średnia grubość to około 0,5 mm (pozostałe partie skóry na twarzy mają około 2 mm grubości). Jest nie tylko delikatna, ale najbardziej „ruchliwa” – kurczy się i rozkurcza przy każdym uśmiechu, grymasie, lub gdy mrużymy oczy na słońcu.

Jak pielęgnować skórę pod oczami?

Skóra pod oczami – demakijaż to podstawa jej zdrowia

Zmywanie makijażu przed snem to podstawa pielęgnacji. Demakijaż gwarantuje zdrowie skóry i zapewnia jej dobrą kondycje. Obciążona makijażem skóra nie oddycha pod warstwą kosmetyków, a wymiana tlenowa w jej warstwach jest bardzo powolna innymi słowy – taka skóra nie ma jak się zregenerować w ciągu nocy. Z tego względu rano wygląda dużo gorzej niż w rzeczywistości. Nieusunięty makijaż powoduje, ze rano budzimy się z sińcami i obrzękami na dolnej powiece, a notorycznie pomijany demakijaż przyczynia się do szybkiego powstawania zmarszczek. Kosmetyki z oczu należy zmywać przeznaczonym do tego celu płynem micelarnym, dwufazowym, lub po prostu naturalnym olejkiem. Najlepsze płyny do demakijażu oprócz tego, ze usuwają kosmetyki kolorowe ze skóry – dodatkowo ją pielęgnują nawilżając i ochraniając. Oprócz dobrego płynu równie ważne jest to, aby nie trzeć zbyt mocno skóry wokół oczu – demakijaż powinien być delikatny i nie powodować podrażnień.

Nawilżenie – kolejny krok do zdrowej skóry pod oczami

Nienawilżona skóra pod oczami szybko traci sprężystość, staje się zwiotczała i zmęczona, pojawiają się na niej zmarszczki, ponieważ skóra traci gęstość. Kolejnym krokiem dobrej pielęgnacji jest dobry krem nawilżający pod oczy. Musi on być delikatny (zbyt tłusty krem mógłby za bardzo obciążyć delikatną skórę). Najlepiej, jeśli krem od oczy zawiera naturalne składniki, które nie spowodują podrażnień ani alergii. Oprócz tego należy w nich szukać ceramidów, elastyny, kolagenu i liposomów, czyli tych składników, które napinają i wygładzają skórę dbając o jej kondycję.

Skóra pod oczami – jak zamaskować cienie i sińce?

Naprzemienne ciepłe i zimne kompresy – to najszybsze i najlepsze domowe remedium na wszelkie ciemne obwódki pod oczami. Wystarczy nasączyć wacik kosmetyczny w ciepłej (nie gorącej!) wodzi i przyłożyć na kolka chwil pod oczy, a następnie ciepły okład zastąpić zimnym – tę czynność należy powtórzyć kilka razy – sińce znikną jak ręką odjął. Zamiast okładów z samą tylko wodą warto włączyć do pielęgnacji naturalne zioła, które również niwelują ciemne obwódki pod oczami. Należą do nich: lipa, świetlik, koper włoski. Wystarczy je zaparzyć i ostudzić, a wacik nasączyć ziołowym naparem i przyłożyć na kilka minut do dolnej powieki. Innym dobrym sposobem na pozbycie się cieni i sińców pod oczami jest regularne stosowanie żelu ze świetlika.

Skóra pod oczami – jak się pozbyć obrzęków?

Obrzęki pod oczami – podobnie jak cienie i sińce – znikną, jeśli zafundujemy skórze odpowiednie okłady. Na obrzęki zalecane są zimne okłady, a zatem wacik nasączony wodą można nawet włożyć na kilka chwil do lodówki, a następnie tak schłodzony położyć na kilka minut na skórę pod oczami. Jeśli obrzęki towarzyszą ci bardzo często, możesz nabyć w drogerii specjalna żelową maskę pod oczy – przed użyciem wkłada się ją na kilka minut do lodówki i tak schłodzoną nakłada na oczy. Maseczka jest wypełniona żelowym płynem i nadaje się do wielokrotnego użytku. Innym, szybkim domowym sposobem na pozbycie się obrzęków pod oczami jest okład z zaparzonych i ostudzonych torebek z zieloną herbatą – działa ona niczym kojący kompres, który dodatkowo odżywia skórę.

Skóra pod oczami – kosmetyki do zadań specjalnych

Bywa, ze nasza skóra pod oczami jest w kiepskim stanie, za nami ciężkie dni i mało odpoczynku, a akurat szykuje nam się ważne spotkanie, wielkie wyjście, randka… czy jest jakiś sposób, aby nadać zmęczonej skórze ładny wygląd? Oczywiście – istnieje cały szereg kosmetyków do zadań specjalnych – do najważniejszych należą żelowe płatki pod oczy, które często nasączone są kwasem hialuronowym oraz drobinkami złota . Natychmiast poprawiają kondycję skóry i wygładzają zmarszczki. Dobrze działają również maseczki pod oczy w kremie, które są niczym witaminowy shoot dla zmęczonej i opuchniętej skóry.

Ciekawostka!

Skóra pod oczami rozciąga się i kurczy za pomocą aż 22 mięśni – jest jednym z bardziej „pracowitych” obszarów naszego ciała – nic dziwnego, ze nieodpowiednia pielęgnacja sprzyja szybszemu powstawania zmarszczek w tym rejonie twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *