Glinka zielona – właściwości i zastosowanie

Glinka zielona ma właściwości antybakteryjne, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji skóry problematycznej. Maseczka na jej bazie matuje i wygładza cerę, działa antyseptycznie oraz zapobiega pojawianiu się niedoskonałości. Jakie właściwości, skład i zastosowanie ma zielona glinka? Jakie są jej rodzaje i jak przygotować maseczkę z zielonej glinki?

Glinka zielona – właściwości

Glinka zielona ma, jak sugeruje nazwa, zielonkawe zabarwienie, o którym decydują zawarte w niej jony żelaza. Wydobywa się ją z głębokich pokładów krzemionkowo-aluminiowych we Francji i w USA. Ten najpopularniejszy rodzaj glinki jest przeznaczony dla cery tłustej i trądzikowej, które łatwo się zanieczyszczają.

Zielona glinka może być stosowana nie tylko zewnętrznie, lecz także wewnętrznie. Przyjmowana w postaci napoju wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego i zwalcza stany zapalne jamy ustnej.

Glinka zielona – rodzaje

Są dwa rodzaje glinek zielonych: montmorillonite i illite.

Montmorillonite wydobywa się na południu Francji. Jej nazwa pochodzi od regionu Montmorillon, w którym ta została odkryta. Montmorillonite zawiera 20 soli mineralnych oraz liczne mikroelementy i pierwiastki śladowe.

Illite jest pozyskiwana w USA, a konkretnie w stanie Illonis. Chociaż ma zawierać mniej drogocennych pierwiastków niż montmorillonite, ona także leczy skórę i reguluje zachodzące w niej procesy.

Oba rodzaje glinki zielonej są dostępne w sklepach internetowych i stacjonarnych w podobnej cenie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kolor, który powinien być wyraźnie zielony, ponieważ beżowe lub szarawe zabarwienie wskazuje na niską jakość produktu. Równie istotne są: długa data przydatności i skład wolny od jakichkolwiek dodatków (na opakowaniu należy szukać etykiety: „100% glinka zielona/ green clay”).

Glinka zielona – skład

Zielona glinka stanowi bogactwo mikro- i makroelementów, które mają zbawienny wpływ na skórę. Krzem przyspiesza procesy gojenia skóry i reguluje wydzielanie sebum, a magnez opóźnia procesy starzenia się skóry oraz zapobiega reakcjom alergicznym i stanom zapalnym. Wapń pobudza regenerację komórek oraz pozostawia skórę napiętą i nawilża ją, a selen ujędrnia skórę, niweluje przebarwienia, zwiększa ochronę przed promieniowaniem UV oraz działa antygrzybicznie i antybakteryjnie. Mangan chroni przed negatywnym wpływem wolnych rodników i zmniejsza napięcie skóry, a tym samym koryguje zmarszczki, z kolei fosfor wspomaga odnowę komórkową i utrzymuje właściwe pH skóry. Miedź reguluje pracę gruczołów łojowych oraz dotlenia komórki skóry i uelastycznia ją, a żelazo usprawnia syntezę kolagenu i przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek.

Glinka zielona – działanie

Zielona glinka zawiera biopierwiastki w wysokim stężeniu, dzięki czemu ma dobroczynny wpływ na cerę problematyczną. Stosowana regularnie reguluje produkcję sebum, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza, a pory zmniejszają się. Ponadto działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a w efekcie ogranicza rozwój pryszczy, oraz skutecznie oczyszcza i wiąże toksyny. Co więcej, przyspiesza gojenie się stanów zapalnych, rozjaśnia i ujednolica koloryt cery oraz wygładza jej strukturę. Zielona glinka ujędrnia i dotlenia skórę, a co za tym idzie – opóźnia procesy starzenia, z kolei stosowana na uda zmniejsza cellulit.

Glinka zielona – zastosowanie

Zielona glinka ma dobroczynne właściwości, dzięki którym znalazła szerokie zastosowanie pielęgnacyjne.

Maska antycellulitowa
Glinka zielona może być stosowana na uda i inne rozległe części ciała – działa wtedy antycellulitowo, usprawnia krążenie i ujędrnia. Jeżeli nasza skóra ma tendencję do przesuszeń, maskę warto wzbogacić o kilka kropel olejku. Po aplikacji maski zaleca się owinięcie ud folią spożywczą i odczekanie około 15 minut, najlepiej pod kocem. Po upływie kwadransa należy spłukać glinkę.

Peeling
Po aplikacji glinki, zamiast zmywać jej ze skóry, można wykonać za jej pomocą delikatny peeling. Proszek jest na tyle drobny, że nie podrażni skóry, a dodatkowo usunie martwy naskórek.

Puder do kąpieli
Glinkę zieloną można dodać do kąpieli. W tym celu należy wsypać ją do wanny w ilości około pół szklanki pod strumieniem wody.

Pasta do mycia włosów
Aby uzyskać pastę do mycia włosów, wystarczy zmieszać zieloną glinkę z wodą. Powstałą papkę należy nałożyć na zwilżone włosy i skórę głowy, po czym masować przez 2-3 minuty. Mieszanka wchłania wszelkie zanieczyszczenia i sebum, wzmacnia cebulki włosów i działa na skórę głowy jak delikatny peeling.

Maseczka oczyszczająca
Efekty zastosowania glinki w tej formie są widoczne prawie od razu: skóra staje się jaśniejsza, gładsza i bardziej ujednolicona.

Jak przygotować maseczkę oczyszczającą z zielonej glinki?

Przygotowanie maseczki na bazie zielonej glinki jest bardzo łatwe. Do jej sporządzania nie należy używać naczyń, sztućców i innych akcesoriów wykonanych z metalu, ponieważ ten ostatni odbiera zielonej glince jej lecznicze właściwości.

Aby przygotować maseczkę oczyszczającą z zielonej glinki, należy wsypać porcję zielonej glinki do czystego naczynia. Na pokrycie całej twarzy i szyi powinna wystarczyć czubata łyżka stołowa. Następnie dodaj niewielką ilość wody, najlepiej destylowanej lub butelkowanej, i nie przestawaj mieszać, dopóki nie uzyskasz konsystencji gęstej śmietany. Później palcami, szpatułką lub pędzelkiem nałóż maseczkę na twarz, szyję i ewentualnie dekolt. Odczekaj 10-15 minut, ale nie dopuść do całkowitego zaschnięcia glinki. Aby temu zapobiec, co jakiś czas spryskuj ją wodą termalną lub hydrolatem. Wreszcie zmyj maseczkę letnią wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *