Bruzdy to trwałe zmiany w strukturze skóry twarzy, które są naturalną oznaką starzenia. Bruzdy nosowo-wargowe pojawiają się między 20. a 40. rokiem życia i można je wypełnić kwasem hialuronowym. Jakie są rodzaje bruzd i przyczyny ich powstawania? Jak opóźnić powstawanie bruzd i jak się ich pozbyć? Poznaj zabiegi medycyny estetycznej likwidujące bruzdy.
Co to są bruzdy i jakie są rodzaje bruzd?
Bruzdy to nierówności i zagięcia na skórze, które tworzą się wraz z wiekiem. W zależności od miejsca i przyczyny powstania mają swoje nazwy, takie jak „bruzdy nosowo-wargowe”, „bruzdy marionetkowe” i „dolina łez”.
Za powstawanie bruzd odpowiada siła grawitacji, która wraz z postępującymi procesami starzenia skóry sprawia, że ta ostatnia wiotczeje i opada oraz tworzą się w niej trwałe nierówności. Bruzdy nosowo-wargowe ciągną się od kącików ust do nosa, bruzdy marionetkowe powstają na styku policzka i brody, gdzie tworzą fałdy, a tzw. „dolina łez” jest zlokalizowana na dolnych powiekach i spowodowana wiotczeniem mięśni okrężnych oka. Bruzdy i zmarszczki mogą pojawiać się na twarzy już między 20. a 30. rokiem życia – o czasie ich pojawiania się i ich głębokości decydują czynniki genetyczne, styl życia i pielęgnacja skóry.
Jak powstają bruzdy?
Co roku, począwszy od 25. roku życia, organizm traci 1% kolagenu, który jest odpowiedzialny za jędrność i elastyczność skóry. Równolegle zanika produkcja kwasu hialuronowego, który wiąże wodę i zapewnia skórze optymalne nawilżenie. Postępująca z wiekiem utrata podskórnej tkanki tłuszczowej powoduje zmianę owalu twarzy i opadanie skóry.
Chociaż wiotczenie skóry jest nieuniknione, ten proces można spowolnić dzięki odpowiednio dobranym kremom i zabiegom. Bruzdy i zmarszczki pojawiają się wcześniej u osób ze skórą suchą, zwłaszcza u tych, które nie zapewniają jej regularnego nawilżenia. Gwałtowna utrata wagi także może przyspieszyć pojawienie się bruzd, na przykład marionetkowych.
Jak opóźnić powstawanie bruzd?
Aby opóźnić powstawanie bruzd należy chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi przyspieszającymi proces starzenia. Mimo wszystko kluczową rolę odgrywają tu predyspozycje genetyczne. Aby jak najdłużej utrzymać młodą skórę, należy zrezygnować z palenia papierosów, dobrze zabezpieczać skórę przed promieniami UV i regularnie stosować kremy lub olejki z przeciwutleniaczami.
Kosmetyki wzbogacone o silne przeciwutleniacze, takie jak witamina C i E oraz flawonoidy roślinne, można zacząć stosować już po 25. roku życia, kiedy procesy starzenia się skóry dopiero się zaczynają; w ten sposób będziemy profilaktycznie im przeciwdziałać. Równolegle warto nawilżać skórę od wewnątrz, to znaczy spożywać duże ilości wody.
Z kolei tym, co zapobiegnie pogłębianiu się bruzd, jest masaż wygładzający, na który wystarczy poświęcić kilka minut dziennie. Masaż bruzdy nosowo-wargowej należy wykonywać delikatnymi okrężnymi ruchami. Wskazane jest też ćwiczenie, które polega na nabieraniu powietrza i przepychaniu go między policzkami oraz górną i dolną wargą.
Zabiegi medycyny estetycznej likwidujące bruzdy
Wypełnianie kwasem hialuronowym
To najpopularniejszy zabieg, który wygładzi nawet najgłębsze bruzdy. Polega na wstrzykiwaniu w ich obrębie kwasu hialuronowego za pomocą kilku nakłuć igłą bądź rozprowadzaniu go kaniulą z jednego wkłucia. Zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem.
Po wstrzyknięciu preparatu lekarz rozmasowuje go w skórze, a przez kolejne 4 tygodnie kwas wchłania wodę i w efekcie zwiększa swoją objętość, dzięki czemu rezultaty są jeszcze wyraźniejsze. Jeżeli bruzdy są bardzo głębokie, zabieg można powtórzyć po miesiącu. Ponieważ kwas hialuronowy jest stopniowo wchłaniany przez organizm, wypełnienie przestaje być widoczne po roku. Wtedy należy powtórzyć zabieg.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są choroby autoimmunologiczne, nadwrażliwość na kwas hialuronowy, skłonność do powstawania blizn, opryszczka, ciąża i laktacja.
Lipofilling
To zabieg, który polega na wypełnianiu bruzd i zmarszczek tłuszczem. Tłuszcz jest odsysany z tkanki pacjenta, oczyszczany i wstrzykiwany w bruzdy. Zabieg trwa od 1 do 3 godzin i jest przeprowadzany pod znieczuleniem. Obrzęk może utrzymywać się przez tydzień od zabiegu. Wykorzystanie tłuszczu pacjenta jest bezpieczne, a dzięki temu, że ten ostatni powoli się wchłania, efekt może utrzymać się nawet przez kilka lat.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są infekcje skórne, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, ciąża i laktacja.
Laser
To zabieg, który polega na użyciu wiązki lasera do tworzenia mikrouszkodzeń w tkance skórnej. Laser kieruje się na wybrany obszar, który dzięki kontrolowanym uszkodzeniom jest pobudzany do regeneracji. W skórze włókna kolagenowe intensywnie się odbudowują, co poprawia napięcie i elastyczność skóry. Do zabiegu używa się maści znieczulającej, a usuwanie bruzd na całej twarzy może zająć nawet 4 godziny. Przez kilka dni po zabiegu utrzymuje się obrzęk i zaczerwienienie.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są infekcje skórne, stosowanie retinoidów, ciąża, laktacja, trądzik, łuszczyca i opryszczka.
Nici liftingujące
Lifting za pomocą nici ma na celu poprawienie owalu twarzy oraz naciągnięcie bruzd i zmarszczek. Bezbarwne i elastyczne nici wprowadzane są pod skórę między warstwę mięśni i tłuszczu na głębokość 3 mm. Do liftingu twarzy stosuje się po 2-3 nici na każdą stronę, które tworzą rusztowanie dla zwiotczałej skóry oraz pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg nie opóźnia procesów starzenia skóry, lecz niweluje ich skutki. Efekty są natychmiastowe i utrzymują się do trzech lat. Zabieg trwa kilkanaście minut oraz może skutkować pojawieniem się krwiaków i obrzęków.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są choroby autoimmunologiczne, stany zapalne, zrosty i zwłóknienia skóry, zaburzenia krzepliwości krwi, padaczka, ciąża i laktacja.
Dodaj komentarz