Wraz ze zmianami zachodzącymi w naszym organizmie w ciąży, zmieniają się również potrzeby naszej skóry. Zaczyna wymagać szczególnej pielęgnacji, abyśmy np. nie mieli problemu z rozstępami. Jednocześnie musimy dbać o nią bardzo łagodnie, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku.
Odpowiedni dobór kosmetyków jest bardzo ważny, kiedy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży. Nie tylko dlatego, że wraz ze zmianami hormonalnymi zmieniają się potrzeby naszej skóry, ale również z uwagi na to, że wiele składników obecnych w kosmetykach może szkodzić nienarodzonemu dziecku. Warto bliżej przyjrzeć się swojej kosmetyczce i ocenić, co warto w niej zostawić, a co powinno wylądować w koszu na śmieci. Czas zamienić dotychczas używane produkty na kosmetyki dla kobiet w ciąży.
Kosmetyki dla ciężarnych – skład
Niektóre substancje dodawane do kosmetyków mogą źle wpływać np. na wagę dziecka, a także termin porodu. Z pozoru prozaiczna rzecz, jaką jest wybór kosmetyków, ma ogromny wpływ na ciążę. Niechcianą konsekwencją stosowania niektórych produktów może być nawet przedwczesne wywołanie porodu! Pierwsze, na co należy zwracać uwagę, kiedy wybieramy kosmetyki dla kobiet w ciąży, to skład.
Oto lista składników kosmetycznych, których należy bezwzględnie unikać w ciąży:
- Retinyl palmitate, retinol (witamina A),
- Phthalates, parabens (ftalany i parabeny),
- Dibutyl phthalate,
- Triclosan (s. antybakteryjna typowa dla chemii gospodarczej),
- Oxybenzone (składnik kremów z filtrem UV),
- Ethanolamines (MEA/DEA/TEA),
- Diazolidinyl urea,
- BHT, BHA (syntetyczne antyutleniacze),
- Phenylmercuric salts, acetate, nitrate,
- Hydroquinone or glutathione,
- Fragrance/parfum (substancje zapachowe).
Wybierajmy kosmetyki pielęgnacyjne pozbawione wymienionych wyżej składników i odpowiednio skomponowane. Im prostszy skład i bardziej minimalistyczna receptura, tym lepiej dla naszego zdrowia. Krótszy skład to mniejsze ryzyko tego, że jakieś połączenie składników może nam zaszkodzić. Łatwiej też skontrolować wszystkie składniki i stwierdzić, czy dany kosmetyk nadaje się dla kobiety w ciąży. Nie powinien zawierać konserwantów, sztucznych barwników, olejów mineralnych, aromatów itp.
Naturalne kosmetyki – idealne na czas ciąży
Wiemy już, jakich kosmetyków nie używać w ciąży. Kierując się składem, można wybrać także takie produkty, które będą odpowiednie dla ciężarnej. Zdecydowanie najlepszym wyborem są kosmetyki naturalne – bogate w składniki roślinne, witaminy i cenne minerały, a do tego o hipoalergicznych formułach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko, co naturalne, jest odpowiednie. Wiele z substancji roślinnych np. olejów może uczulać w trakcie ciąży i nigdy nie da się na 100% przewidzieć, jak zareagujemy na dany kosmetyk. Dlatego przyszłe mamy powinny robić próbę uczuleniową na 48 godzin przed zastosowaniem każdego nowego kosmetyku, nawet jeśli jest w pełni naturalny.
Ciążowe „must have”
Kosmetyki, które powinna mieć każda ciężarna to:
- krem przeciw rozstępom,
- krem do pielęgnacji biustu,
- chłodzący żel do stóp,
- olejek ze słodkich migdałów (uniwersalny),
- kosmetyki kryjące niedoskonałości.
Kosmetyki niewskazane w ciąży
Zrezygnujmy z niektórych produktów na czas ciąży. Nie są one niezbędne, a mogą powodować nieprzyjemne konsekwencje. Tak, jak wskazany jest minimalizm w składzie produktów pielęgnacyjnych, tak kosmetyczka przyszłej mamy powinna być bardzo skromna. Pamiętajmy, że nie liczy się ilość, ale jakość kosmetyków – czasami mniej znaczy więcej.
Jakie kosmetyki są niewskazane w ciąży?
- Lakiery do paznokci – nikt nie potwierdził ich szkodliwego działania na dziecko, ale duże stężenie formaldehydu w niektórych z nich sprawia, że lepiej z nich zrezygnować. Ostrożności nigdy za wiele, a w trakcie ciąży lakier do paznokci można zamienić na odżywczy olejek i zadbać o naturalne piękno dłoni.
- Produkty przeciwtrądzikowe – trądzik w ciąży bierze się ze zbyt dużej ilości estrogenów i najczęściej samoistnie znika po tym okresie, dlatego nie należy sięgać wówczas po kosmetyki przeciwtrądzikowe. W ciąży mogą one bardzo łatwo uczulić i podrażnić skórę.
- Kosmetyki wyszczuplające – wszystkie te produkty, które zawierają kofeinę, wyciąg z kasztanowca, pieprz cayenne i inne substancje rozgrzewające i pobudzające krążenie, są niewskazane w ciąży. Takie kosmetyki mogą zwiększać ryzyko pojawienia się żylaków.
- Samoopalacze – mimo że odbarwiają tylko zewnętrzną warstwę skóry, to często zawierają szkodliwe składniki, które mogą przenikać przez naskórek do głębszych warstw skóry, powodować jej podrażnienie i szkodzić dziecku. Na czas ciąży warto z nich zrezygnować.
- Olejek sojowy i wyciąg z soi – te dwa składniki, pomimo tego, że są naturalne, mają działanie estrogenne, więc nie powinny być stosowane przez kobiety ciężarne. Warto sprawdzić pod kątem ich zawartości kremy i mleczka do demakijażu, ponieważ mogą wówczas odbarwiać skórę.
- Niektóre peelingi – jeśli przeglądamy kosmetyki dla ciężarnych, rzadko przewijają się tam peelingi. Dlatego, że skóra w trakcie ciąży jest bardzo delikatna i uwrażliwiona, więc łatwo ją podrażnić. Zwłaszcza peelingami mechanicznymi, a także tymi, które zawierają kwas salicylowy.
Dodaj komentarz