Wybierając je chronimy środowisko i dbamy o zwierzęta – to świadomy konsumpcjonizm: dostajemy produkty dobrej jakości, a jednocześnie nie przyczyniamy się do polepszenia bytu zwierząt i ograniczenia często bardzo drastycznych testów, jakie je spotykają. Czym są kosmetyki wegańskie, jakie substancje zawierają i czy są skuteczne
Kosmetyki wegańskie – definicja
Za kosmetyki wegańskie uważa się takie, które nie zawierają w swoim składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego, a także nie są testowane na zwierzętach. Są to tzw. produkty „cruelty-free”: nie korzystają z żadnych składników odzwierzęcych – nawet w minimalnych ilościach. Kosmetyki wegańskie bazują na substancjach pochodzących od roślin, ekstraktach ziołowych i składnikach mineralnych, a ponadto nie zawierają żadnych sztucznych barwników i innych komedogennych substancji.
Używanie kosmetyków wegańskich to zatem nie tylko dbałość o zdrowie i urodę, ale również swoista misja: dzięki temu przyczyniamy się do ograniczenia testów na zwierzętach.
Wśród produktów wegańskich znajdziemy zarówno kosmetyki do pielęgnacji ciała i twarzy, jak i kosmetyki do makijażu oraz akcesoria np.: pędzle. Wegańskie produkty nie powodują podrażnień, są łagodne dla wrażliwej skóry.
Czy kosmetyki wegańskie są ekologiczne?
Niestety nie do końca. Należy pamiętać o tym, ze „wege” wcale nie musi spełniać wymogów stawianych przez ekologiczne organizacje i nie zawsze wpisuje się na listę „ecocert”. Produkt wegański nie zawiera po prostu składników pochodzenia zwierzęcego i nie był testowany na zwierzętach. Innymi słowy: kosmetyk, który jest zaklasyfikowany jako wegański może zawierać konserwanty, które w produktach ekologicznych są niedozwolone. Na szczęście te wysokiej klasy produkty wege starają się spełniać również normy i wymogi eko i często są wolne od szkodliwych substancji.
Substancje pochodzenia zwierzęcego – podział
Warto pamiętać, że substancje pochodzenia zwierzęcego możemy podzielić na dwie grupy:
- Wszystkie substancje pochodzące bezpośrednio z ciała zwierząt (skóra, tłuszcz)
- Wszelkie substancje, które otrzymuje się z produktów „wytworzonych” przez zwierzęta (np. lanolina lub wosk pszczeli)
Warto mieć tą świadomość, ponieważ wiele osób wybierając produkty wegańskie nie akceptuje jedynie składników pochodzących z pierwszej grup[y. Nie mają one problemu z używaniem kosmetyków mających w składzie proteiny mleczne, miód lub lanolinę.
Weganie wybierają natomiast produkty, które nie mają w składzie ani jednych, ani drugich składników. Znalezienie kosmetyku, który nie zawiera substancji ani z jednej, ani z drugiej grupy nie jest łatwe. Okazuje się, ze lista substancji pochodzenia odzwierzęcego jest dosyć długa i bardzo wiele produktów ma je w swoim składzie. Bywa, ze nazwy składników nie mówią wiele o ich pochodzeniu. Jakie zatem substancje nigdy nie powinny się znaleźć w kosmetykach wegańskich?
Składniki kosmetyków, których weganie powinni unikać
- elastyna – może być zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego (najczęściej pozyskuje się ją z tkanek ptaków lub krów); odpowiada za elastyczność skóry
- kolagen – pochodzi z tkanek świńskich, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych substancji kosmetycznych; zwiększa elastyczność i wzmacnia wytrzymałość skóry
- keratyna – to białko, które jest doskonałe do pielęgnacji włosów pozyskuje się z komórek naskórka ssaków (keratynocytów), często pozyskuje się ją z wełny owczej lub z ptasich pazurów
- piżmo – jeden z najistotniejszych składników perfum pozyskuje się z… gruczołów okołoodbytniczych piżmaka
- ambra – to składnik pozyskiwany z przewodu pokarmowego kaszalota; ambra – podobnie jak piżmo – znalazła swoje zastosowanie w produkcji perfum, ponieważ doskonale wzmacnia zapach innych użytych składników
- cywet – trzeci bardzo popularny składnik perfum, który jest wydzielany przez afrykańską cywetę
- chitozan – to składnik pozyskiwany z pancerzy skorupiaków (kraby, raki, homary). Silnie nawilża, więc jest chętnie stosowany jako składnik kremów i balsamów.
- jedwab – pozyskiwany z jedwabników, a dokładniej: w wyniku gotowania jedwabników
- kwas stearynowy – nasycony kwas który pozyskiwany jest z tłuszczu zwierzęcego
- witamina A – często pochodzi z ryb (najczęściej z rekina lub dorsza)
- lanolina – to zwierzęcy wosk, który jest wytwarzany przez gruczoły łojowe owiec, królików, wielbłądów oraz lam
Wegańskie składniki – czego szukać w kosmetykach?
Świat roślin to nieprzebrane bogactwo doskonale pielęgnujących składników i silnych antyoksydantów. Jakie składniki są najbardziej cenione w produktach wegańskich?
- aloes
- algi
- naturalne olejki
- rumianek
- skrzyp polny
- wyciąg z maliny moroszki
- krwawnik pospolity
- glinki mineralne
- hydrolaty (w tym najpopularniejszy, czyli hydrolat z róży damasceńskiej)
- komórki macierzyste pozyskane z roślin (np. z jabłek)
Dodaj komentarz