Jednym z zabiegów, które powinniśmy regularnie fundować naszej skórze, jest peeling. Złuszczanie martwego naskórka to sposób na gładką i zdrową skórę. Jakie są rodzaje peelingów? Jakie mają właściwości? Dlaczego warto ich używać?
Upiększające zabiegi są popularne wśród kobiet niezależnie od wieku, czy też szerokości geograficznej. Jeśli wpływają nie tylko na wygląd, ale też na kondycję naszej skóry, włosów, czy też paznokci – korzystamy z nich bardzo chętnie. Tego rodzaju zabiegiem upiększająco-pielęgnującym jest peeling.
Peeling to zabieg polegający na złuszczaniu naskórka. Nazwę zaczerpnął od słowa peel, które w angielskim oznacza złuszczać, zdzierać, obierać.
Co warto wiedzieć o peelingach? To świetny sposób na zachowanie gładkości, jędrności i witalności skóry. Sprawdzają się przy różnych typach skóry, zarówno na ciele, jak i dużo delikatniejsze twarzy. Dużą zaletą jest, że peeling można wykonać zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety.
- Domowe peelingi do ciała są łatwe w przygotowaniu, nie wymagają dużego nakładu finansowego i tak naprawdę każdy może zrobić je w zaciszu domu.
- Peeling ciała możemy wykonać też u kosmetyczki i nie musi to być tylko złuszczanie mechaniczne, jednak koszt takiego zabiegu jest zdecydowanie wyższy.
Dlaczego warto robić peeling?
W obrębie naszej skóry nieustannie zachodzą różnego rodzaju zmiany. Cały czas wytwarzane są nowe komórki, dzięki czemu skóra się odnawia. Jeden cykl trwa około 28 dni. Niestety skutkiem ubocznym jest w tym przypadku regularne obumieranie komórek znajdujących się na górze i złuszczanie się naskórka. Samoistne złuszczanie trwa długo, a zalegający na powierzchni skóry martwy naskórek utrudnia dalsze procesy odnowy komórkowej i ogranicza dostęp tlenu. Jest też idealnym siedliskiem dla bakterii i grzybów.
Peeling skóry to niezwykle potrzebny zabieg, dzięki któremu ułatwiamy skórze regenerowanie się. Zapobiegamy podrażnieniom i rozwojowi bakterii, a więc jest to też swego rodzaju profilaktyka przeciwtrądzikowa. Peelingi mają wiele zalet i działają naprawdę kompleksowo.
Działanie peelingu do ciała:
- Usuwa nagromadzony na powierzchni skóry martwy naskórek.
- Odblokowuje ujścia gruczołów łojowych.
- Zapobiega powstawaniu zaskórników i suchym skórkom.
- Pobudza krążenie mikroskórne.
- Przyspiesza i ułatwianie wchłanianie składników kosmetyków.
- Nadaje skórze gładkość i miękkość.
- Poprawia jędrność skóry i jej koloryt.
Rodzaje peelingów
Cudowne właściwości peelingów sprawiają, że coraz chętniej sięgamy po nie w codziennej pielęgnacji. Słusznie, bo regularne złuszczanie naskórka to prosty sposób na zachowanie jej młodego i pięknego wyglądu. Warto jednak wiedzieć, jakie są rodzaje peelingów i który z nich wybrać, aby zadziałać na swoją skórę odpowiednią siłą.
Najogólniej peelingi dzieli się na:
- Peelingi mechaniczne – nazywane też czasami peelingami fizycznymi, ponieważ martwy naskórek ściera się przy pomocy drobinek złuszczających.
- Peelingi chemiczne i enzymatyczne – wykorzystują działanie specjalistycznych substancji, które przyspieszają złuszczanie naskórka np. kwasy owocowe.
- Peelingi mieszane – indywidualnie dobrana kombinacja zabiegów, które mają na celu złuszczenie zbędnego, martwego naskórka.
Inny podział zakłada, że peelingi dzielimy na:
- Peelingi dermatologiczne – wykonywane tylko przez lekarza dermatologa, dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta, o bardzo wysokim stężeniu substancji.
- Peelingi kosmetyczne – możliwe do wykonania w domu i każdym gabinecie, bo zawierają mniejsze stężenie substancji aktywnych, dbają ogólnie o kondycję skóry.
Jaki peeling wybrać?
Należy kierować się przede wszystkim działaniem peelingów. Peelingi mechaniczne są zdecydowanie bardziej drażniące dla skóry, dlatego nie poleca się ich w przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. W każdym przypadku, gdy potrzeba delikatniejszego działania, warto sięgać po peelingi enzymatyczne.
Lepiej wybrać peeling enzymatycznych niż mechaniczny, gdy:
- mamy skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień,
- borykamy się z trądzikiem,
- nasza cera jest bardzo mocno przesuszona,
- mamy bardzo cienką i delikatną skórę.
Dodaj komentarz