Jeżeli twoje włosy są zniszczone, suche, pozbawione blasku, łamliwe, a końcówki rozdwajają się, zastosuj ziołowe płukanki. Mikstury takie są w 100% naturalne, łatwe i tanie w przygotowaniu. Jednak najważniejsze jest to, że możesz zrobić je sama w domu. Skąd wziąć zioła? Są dwie opcje: zioła możesz kupić w sklepie zielarskim lub uzbierać na łące (pamiętaj, aby w pobliżu nie było drogi lub innego miejsca, które mogłoby zanieczyszczać rośliny). Jak działają płukanki ziołowe? Wszystko zależy od składników, jakich użyjesz. Generalnie preparaty na bazie ziół odżywiają włosy i skórę głowy, nawilżają i wyrównują poziom pH skóry głowy.
A jakie właściwości posiadają poszczególne zioła? Lipa polecana jest do włosów łamliwych i przesuszonych. Ma działanie łagodzące i ograniczające wypadanie. Pokrzywa przywraca blask, puszystość, wzmocnią cebulki i zapobiega przetłuszczaniu się włosów i powstawaniu łupieżu. Rozmaryn to naturalny barwnik – przyciemnia pasemka. Poza tym wzmacnia, przeciwdziała wypadaniu i łupieżowi. Czarny bez nawilża i nabłyszcza włosy. Rumianek rozjaśnia kolor pasemek i łagodzi podrażnienia głowy. Chmiel posiada właściwości wzmacniające i zapobiegające wypadaniu i łamaniu się włosów. Naturalne pH skóry przywraca cytryna; dodatkowo rozjaśnia, odświeża i przeciwdziała wydzielaniu nadmiernych ilości sebum. Melisa natomiast wzmacnia włosy. Do ziołowych płukanek dodaje się również mleko. Ma ono właściwości nawilżające, nabłyszczające i wzmacniające.
Jak sporządzić ziołową płukankę do włosów? Zalej zioła wrzątkiem na około 15 minut. Szklankę z miksturą przykryj po to, by zioła zaparzyły się. Kiedy napar przestygnie, odcedź zioła. Po umyciu płukankę rozprowadź na pasemka, a głowę okręć ręcznikiem – substancje odżywcze z ziół szybciej przenikną do cebulek włosów pod wpływem ciepła. Włosów po zastosowaniu płukanki nie spłukuje się, podobnie jak po użyciu płukanki na bazie mleka.
Dodaj komentarz