Przyjęło się, że woda perfumowana, woda toaletowa i perfumy są określane jedną wspólną nazwą – „perfumy”. Mało kto wie, że perfumy właściwe – ze względu na swoją cenę – nie są dostępne dla przeciętnego odbiorcy, który naprawdę używa albo wody perfumowanej, albo wody toaletowej. Perfumy, woda perfumowana i woda toaletowa – jakie są ich właściwości i różnice między nimi?
Perfumy, woda perfumowana i woda toaletowa – różnice
Wszystkie te produkty różnią się między sobą stężeniem nut zapachowym, a co za tym idzie – ceną. Im stężenie nut zapachowych jest wyższe, tym wyższa jest cena produktu.
Perfumy – właściwości
Perfumy charakteryzują się najwyższym stężeniem olejków eterycznych. Ich zawartość wynosi 20-40%, dlatego jedna kropla perfum wystarczy, żeby ich zapach utrzymywał się na ciele przez jeden dzień. Najczęściej spotyka się je w wersji kolekcjonerskiej – w formie maleńkich flakoników.
Woda perfumowana (eau de parfum) – właściwości
Stężenie olejków eterycznych w wodzie perfumowanej wynosi 10-15%, dzięki czemu zapach jest dość intensywny i może utrzymywać się na skórze przez wiele godzin. Ze względu na swoją trwałość i przystępną cenę woda perfumowana jest najpopularniejszym rodzajem zapachu.
Woda toaletowa (eau de toilette) – właściwości
Najniższym stężeniem olejków eterycznych cechuje się woda toaletowa; ponieważ wynosi ono jedynie 5-10%, woda toaletowa nie jest zbyt trwała. Stanowi ona za to idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią lekkie, delikatne i świeże zapachy. Jej kolejną zaletą jest to, że można aplikować ją zarówno na szyję, jak i na włosy czy odzież – bez obaw o plamy na materiale.
Woda perfumowana i woda toaletowa – czy poza intensywnością zapachu różnią się jeszcze czymś?
Kiedyś woda perfumowana i woda toaletowa pochodzące z jednej linii miały identyczny zapach. Teraz oba produkty często różnią się kompozycją zapachową. Najpierw na rynku pojawia się woda perfumowana, a dopiero później woda toaletowa. Woda toaletowa nie ma być alternatywą dla wody perfumowanej, lecz jej uzupełnieniem, a przy okazji obciążeniem dla naszych kieszeni.
Dodaj komentarz