Gąbeczki do makijażu typu “beauty blender” od lat są najpopularniejszym akcesoriami do nakładania na twarz kosmetyków kremowych – podkładów, korektorów, róży i bronzerów. Swoją popularność zyskały dzięki łatwemu użytkowaniu, praktyczności i aksamitnemu wykończeniu makijażu.
Czym jest gąbeczka do makijażu?
Gąbeczka do nakładania makijażu to gąbką wykonana z bezpiecznego dla skóry piankowego tworzywa sztucznego, o rozpoznawalnym jajowatym kształcie ze stożkowym zakończeniem jego górnej części. Materiał, z którego jest zrobiona nie zawiera lateksu i często jest hipoalergiczny. Pochłania znikomą ilość produktu, przez co nie marnujemy kosmetyku. Jej wymiary to około 5-6 cm. Po zwilżeniu zwiększa nieco swoją objętość. Dzieje się tak dzięki strukturze o licznych drobnych komórkach.
Jak używać gąbeczki do makijażu?
Przed aplikacją kosmetyku, gąbeczkę należy zwilżyć wodą, aby stała się miękka i sprężysta oraz zwiększyła nieco swoją objętość. Ponadto, odpowiednio zmoczona gąbka pochłania bardzo małą ilość kosmetyku do makijażu. Nie może jednak ociekać wodą. Należy ją odsączyć, aby pozbyć się nadmiaru wody – ma być jedynie wilgotna.
Nie nakładaj kosmetyku bezpośrednio na gąbeczkę. Produkt wylej uprzednio na wierzch dłoni, a dopiero później nabrać gąbką. Produktów takich jak podkład, krem BB czy korektor nie nakłada się na twarz rozcierając. Za pomocą gąbki, wklep kosmetyk w skórę ruchem stemplującym jak “pieczątkę”. Tym sposobem, skóra lepiej wchłonie płynne kosmetyki, co zniweluje widoczność porów, powstawanie smug, a pozostawi efekt gładkiej i aksamitnej cery.
Możesz powtórzyć to z płynnym różem czy bronzerem, a przy pomocy sypkiego pudru wykonać „baking”, czyli tzw. “zapiekanie makijażu”. Ta technika polega na utrwaleniu transparentnym pudrem płynnego kosmetyku np. korektora pod oczami. Przy pomocy lekko wilgotnej gąbeczki, nabieramy z pojemniczka puder i delikatnie “przyklepujemy” nim kosmetyk. Bez obaw można nałożyć dużą ilość bezbarwnego pudru, ponieważ jego nadmiar “zmieciemy” po kilku minutach puchatym pędzlem. Tym sposobem sprawimy, że nasz makijaż będzie ultratrwały, nie zetrze się i nie “wejdzie w zmarszczki”. Puder dodatkowo będzie stanowił zabezpieczenie korektora/podkładu przed osypującymi się cieniami do powiek.
Jakie kosmetyki można aplikować za pomocą gąbki do makijażu?
Najczęściej nakładamy gąbeczką podkład. Jednak sprawdzi się również w przypadku:
- korektora,
- kremu BB,
- różu, bronzera i rozświetlacza w płynie,
- kremu,
- bazy pod makijaż,
- sypkiego pudru,
- podkładu mineralnego,
- kremowego cienia do powiek,
- pomadki do ust.
Jak czyścić gąbkę do makijażu?
Przede wszystkim należy ją myć po każdym użyciu. Najprostszym sposobem na czyszczenie gąbeczki jest zrobienie “kąpieli” z delikatnego żelu do mycia twarzy i letniej wody. Gorąca woda źle działa na tworzywo, z którego wykonana jest gąbka i może ją uszkodzić. Aby dokładnie umyć gąbkę, należy namoczyć ją w rozrobionym żelu do mycia, pozostawić na kilka minut, a następnie czyścić ją “masując” palcami zabrudzone miejsca i odciskając brudną wodę. Możemy także potrzeć akcesorium o mydło w kostce. Na koniec musimy wypłukać gąbeczkę i pozostawić ją do wyschnięcia. Gąbka skurczy się i stwardnieje, a w jej wnętrzu nie rozwiną się żadne bakterie.
Do przechowywania akcesorium można wykorzystać specjalny, niewielki stojaczek na gąbkę lub zaopatrzyć się w zwykłą podstawkę na jajko. Odpowiednia pielęgnacja gąbki zapewni jej dłuższą trwałość. Czyszcząc ją po każdym użyciu z resztek kosmetyków, nie przeniesiemy na twarz żadnych bakterii i zanieczyszczeń.
Jak często zmieniać gąbeczkę do makijażu?
To jak często będziemy kupować nową gąbkę zależy od jej trwałości, tego jak o nią dbamy i jak często jest ona używana. Zazwyczaj starcza na 1-3 miesiące codziennego użytkowania. Jednak, gdy tylko pojawią się dziurki i pęknięcia, zabrudzenia, których nie da się domyć, czy przetarcia, to znak, że gąbeczkę należy wyrzucić. Po pewnym czasie, zużyta gąbka traci swoją sprężystość i wybarwia się.
Przydatne rady dotyczące gąbki do makijażu
- Obecnie gąbeczki występują w wielu rozmiarach i kształtach. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk, by z łatwością nakładać kosmetyki w trudno dostępne miejsca.
- Przed użyciem wilgotnej gąbki, możesz spryskać ją dodatkowo wodą kwiatową.
- Nie przeciągaj gąbeczki, a “odbijaj” ją od skóry, jakbyś robiła pieczątki.