Eko, organiczne czy bio to popularne w ostatnich latach słowa, na które zwraca uwagę coraz więcej osób. Eko odnosi się do sposobu życia, wyborów konsumenckich i szacunku dla naturalnego środowiska. Powszechne stało się używanie tych określeń również na opakowaniach kosmetyków. Czym tak naprawdę są kosmetyki ekologiczne i czy warto je stosować? To wszystko, co warto o nich wiedzieć.
Kosmetyki ekologiczne, a inaczej organiczne, to produkty, które muszą spełniać szereg restrykcji, by zostały za takie uznany:
- produkty muszą zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego,
- być pozbawione składników odzwierzęcych (GVO),
- nie mogą zawierać składników roślin modyfikowanych genetycznie (GMO),
- w swoich składach nie mogą mieć parabenów (np. Butylparaben, Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben), substancji syntetycznych np. kompozycji zapachowych czy barwników, PEG (glikol polietylenowy), nanocząsteczek (np. liposomy, niosomy),konserwantów (np. formaldehydów), SLS/SLES (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate), parafiny,
- powinny być zapakowane w biodegradowalny materiał, który nadaje się do recyklingu,
- zawierać składniki pochodzące ze źródeł odnawialnych,
- ponad 90% składu kosmetyków powinno pochodzić z upraw ekologicznych, w których nie stosuje się sztucznych nawozów.
Należy mieć na uwadze, że kosmetyk naturalny, nie jest automatycznie kosmetykiem organicznym i nie należy stawiać między nimi znaku równości. Składniki naturalnego pochodzenia mogą być zarówno roślinne, odzwierzęce i mineralne. Dopuszczona jest także niewielka ilość substancji syntetycznych w ich składach. W przypadku kosmetyków organicznych nie jest to możliwe.
Kosmetyki ekologiczne określane są jako “eco friendly”, czyli przyjazne środowisku. Nie wystarczy jednak, że ich skład będzie w 95% naturalny. Producent jest zobowiązany do udowodnienia, że pochodzą one z ekologicznych, kontrolowanych i certyfikowanych upraw. W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się sztucznych nawozów, napromieniowywania, nie ma osadów ściekowych,
Wszelkie sztuczne konserwanty nie są dopuszczone w przypadku produktów ekologicznych. Jednak, by kosmetyk był trwały i nie namnażały się w nim grzyby i bakterie, producenci stosują konserwanty pochodzenia roślinnego np. olejki eteryczne czy niektóre zioła. Skutecznym rozwiązaniem jest również stosowanie opakowań próżniowych, a do wnętrza produktu nie dostaje się powietrze, zanieczyszczenia i mikroorganizmy.
Sięgając po kosmetyki z drogeryjnych półek, warto sprawdzać i analizować składy podane zazwyczaj na opakowaniu, tuż po skrócie INCI. Najczęściej lista komponentów zawiera angielskie lub łacińskie nazwy substancji, jednak można szybko zweryfikować je w Internecie.
Certyfikaty europejskie, którymi oznaczone są kosmetyki ekologiczne to m.in.:
- EcoCert,
- Cosmebio (oznaczenia BIO lub ECO),
- ICEA,
- AIBA,
- Bioforum,
- Soil Assosiation,
- BDIH,
- NaTure.