Najpopularniejsze oleje do włosów. Poznaj ich cenne właściwości

Jakie są najpopularniejsze oleje do włosów? Przedstawiamy sześć, które przychodzą na myśl jako pierwsze, kiedy usłyszymy hasło „olejowanie włosów”. To oczywiście tylko namiastka tego, co znajdziemy w krainie naturalnych olejów.

Można powiedzieć, że ile roślin o ciekawych właściwościach, tyle olejów. Od tych podstawowych jak np. olej arganowy, po te naprawdę dziwne typu olej z pestek truskawki. Rozpiętość jest ogromna, a mimo tego istnieje kilka propozycji, po której najczęściej sięgają producenci kosmetyków oraz my. Poznaj sześć najpopularniejszych olejów do włosów.

OLEJ ARGANOWY

Nazywają go płynnym złotem Maroka, bo wytłaczany jest z orzechów drzewa arganowego, które uprawiane jest właśnie w tym regionie. Jest płynny, ma jasnozłocisty kolor i kosztuje bardzo dużo. Głównie dlatego, że do wytłoczenia 1 l oleju potrzeba kilkadziesiąt kilogramów owoców.

Działanie:

Olej arganowy idealnie sprawdza się na włosach o średniej porowatości, które są osłabione, zniszczone i wymagają regeneracji. Zawiera bardzo dużo kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9, a także witaminę E. Działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę głowy. Aplikowany na włosy regeneruje, wzmacnia barierę lipidową, odżywia i poprawia nawilżenie włosów.

OLEJ JOJOBA

Tak właściwie olej jojoba jest woskiem w płynnej postaci. Ma jasny, słomkowy kolor, a przechowywany w lodówce tężeje. Wytłacza się go z ziaren krzewu jojoba pochodzącego z rejonów Ameryki Środkowej. Ziarna te w ponad połowie składają się z tłuszczów.

Działanie:

Naturalny olej jojoba poleca się do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Zastosowany jako maska do włosów ochrania włókno włosa przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nawilża, zapobiega łamliwości i dodaje włosom blasku. Wmasowany w skórę głowy reguluje pracę mieszków włosowych, działa przeciwłupieżowo, łagodzi podrażnienia i ogranicza przetłuszczanie.

OLEJ KOKOSOWY

Najpopularniejszy wśród kobiet jest olej kokosowy o maślanej, bardzo zbitej konsystencji. Dopiero powyżej 25 stopni Celsjusza biała masa tłuszczowa się upłynnia. Olej ten wytłacza się z miąższu (tzw. pulpy) owoców palmy kokosowej.

Działanie:

Olej kokosowy błędnie stosuje się jako remedium na zniszczone włosy. Jest masłem, zawiera głównie kwasy tłuszczowe nasycone, a one odpowiadają włosom niskoporowatym. Olej kokosowy odpowiada za nawilżenie i odżywienie włosów. Tworzy na pasmach cienką warstwę ochronną, która zabezpiecza włosy przed utratą wilgoci i szkodliwym działaniem np. temperatury.

OLEJ MAKADAMIA

Jeden z australijskich półproduktów to właśnie olej makadamia, który wytłacza się z orzechów drzewa o tej samej nazwie. Na pierwszy rzut oka jest bardzo tłusty, jednak ten żółto-brązowy olej do włosów świetnie się wchłania. Ma charakterystyczny, mocno orzechowy zapach.

Działanie:

Olejek makadamia posiada sporo kwasów tłuszczowych nienasyconych, witaminy oraz składników mineralnych. Świetnie sprawdza się na włosach o średniej porowatości. Ten hipoalergiczny olejek działa łagodząco na skórę głowy. Spowalnia procesy starzenia się komórek, nadaje włosom sprężystości, a nawet ochrania przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

OLEJ RYCYNOWY

Ulubiony olej blogerek, które kochają go za łatwą dostępność i bardzo niską cenę. Olej rycynowy wytłacza się z nasion rącznika pospolitego (rośliny ozdobnej). Kupimy go w każdej aptece. Jest jednym z gęstszych i bardziej tłustych olejów, ma słomkowy odcień.

Działanie:

Olej rycynowy uznaje się za najlepszy olej na porost włosów. Regularnie wcierany w skórę głowy potrafi pobudzić ich wzrost nawet kilkukrotnie, a także stymuluje wzrost „baby hair” (nowych włosów). Świetnie nabłyszcza, dodaje miękkości i wygładza włókno włosa. Może przyciemniać kosmyki, dlatego trzeba stosować go rozsądnie.

OLEJ AWOKADO

Wytłacza się go z miąższu smaczliwki, czyli dojrzałego awokado. Olej awokado jest jednym z bardziej mętnych olejów. W niskich temperaturach twardnieje, a w nieco wyższych jest płynnym, jasno lub ciemnozielonym olejem o sporej gęstości. Ma dużą odporność na temperaturę.

Działanie:

Olej z awokado świetnie wchłania się nawet w głębokie warstwy skóry. Uznaje się go za olej 7 witamin, bo zawiera ich właśnie tyle. Skutecznie odżywia i nawilża, a także uzupełnia barierę lipidową. Stosowany na włosy zapewnia im wzmocnienie, odżywienie i prawidłowy poziom nawilżenia. Działanie przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie, dlatego eliminuje łupież.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *