Twoja skóra jest wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom? Zastanawiasz się, czym ją pielęgnować, aby wyglądała pięknie i była dobrze oczyszczona? Sięgnij po peeling enzymatyczny – to delikatny kosmetyk, który może być stosowany nawet w pielęgnacji cery naczynkowej! Dowiedz się czym jest, jak działa i jakie są korzyści z jego stosowania.
Dlaczego peeling jest ważny?
Nasz naskórek nieustannie się odnawia i rogowacieje, jednak skóra z wiekiem nie radzi sobie z usuwaniem martwego naskórka – często zalega on na skórze, choć tego nie widzimy. Może przyczyniać się do stanów zapalnych, działa komedogennie, jest powodem zaskórników i wszelkich niedoskonałości. To właśnie złuszczanie naskórka jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. W dodatku możemy zrobić go samodzielnie w domu – to przepis na piękną i gładką skórę. Nawet dla wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej istnieje rozwiązanie – jest nim peeling enzymatyczny – wyjątkowo łagodny, ale niezwykle skuteczny.
Czym jest peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny jest młodszy od tradycyjnego peelingu mechanicznego, który zawiera ścierające drobinki. Przy pocieraniu twarzy drobinki mechanicznie usuwają zrogowaciały naskórek. Takie oczyszczanie może podrażniać skórę, zwłaszcza wrażliwą i naczynkową. Dlatego wynaleziono peeling enzymatyczny , który po prostu nakłada się na buzię jak maskę do twarzy i nie wymaga on tarcia. Uznawany jest za najbardziej delikatną formę złuszczania martwego naskórka. Świetnie sprawdza się też u osób zmagających się z trądzikiem, ponieważ nie roznosi po całej twarzy bakterii odpowiedzialnych za krostki. Aby doczekać się doskonałych efektów oczyszczonej twarzy, warto stosować taki peeling przynajmniej raz w tygodniu. Kolejnym plusem jest to, że peeling enzymatyczny robimy samodzielnie w domu, czyli bez wychodzenia do kosmetyczki. Peeling enzymatyczny zazwyczaj ma konsystencję gęstej pasty, kremu a niekiedy żelu. Jak już wspomnieliśmy nie ma on w składzie drobinek ścierających, natomiast zawiera specjalne enzymy, które rozpuszczają warstwę rogową naskórka i odsłaniają “nową”, gładką skórę.
Warto wiedzieć!
Podczas stosowania peelingu enzymatycznego należy się uzbroić w cierpliwość. Efekty zobaczysz dopiero po 2-3 dniach od jego nałożenia na skórę. Czasami objawiają się one odstającymi skórkami, których w żadnym wypadku nie należy usuwać dodatkowym peelingiem.
Domowy peeling enzymatyczny
Czy wiesz, że wcześniej enzymatyczne peelingi wykonywano tylko w salonach kosmetycznych? Dziś producenci tworzą kosmetyki, które działają równie dobrze, jak te w gabinetach. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu enzymów roślinnych, czyli papainy, bromelainy, aktynidyny, ficyny i innych substancji pozyskanych głównie z owoców. Działają one jak kwasy, rozpuszczając zrogowaciały naskórek. Substancji te aktywują się podczas kontaktu z wodą, dlatego pamiętaj, aby nakładach peeling enzymatyczny zawsze na wilgotną twarz. Czasami działanie peelingów enzymatycznych wspiera dodatek specjalnych kwasów hydroksylowych, np. kwasu mlekowego.
Peeling enzymatyczny – zalety
- oczyszcza skórę bez podrażnień
- oczyszcza zatkane pory skóry
- usuwa wągry i zaskórniki
- domyka pory i zmniejsza ich widoczność
- wygładza skórę i poprawia jej koloryt
- nasila chłonność skóry
Peeling enzymatyczny – stosowanie
Aplikacja i wykonane peelingu enzymatycznego jest bardzo łatwe. Należy najpierw wykonać demakijaż i oczyścić skórę pianką myjącą lub żelem. Następnie naskórek należy zwilżyć wodą, tonikiem lub hydrolatem (idealną opcją jest woda termalna). Na taką wilgotną skórę nakładamy peeling enzymatyczny. Następnie zostawiamy peeling na kilka minut a na koniec wykonujemy masaż – dłonie zwilżamy w wodzie. Peeling zmienia się w kremową emulsję, która doskonale oczyszcza skórę. Po peelingu można wykonać stosowną maseczkę lub od razu nałozyć tonik, serum oraz krem do twarzy.
Dodaj komentarz