Cera dojrzała wbrew pozorom nie jest typem cery tak jak np. trądzikowa, mieszana czy wrażliwa. To rodzaj skóry, który dotyczy, lub będzie dotyczył każdego z nas, dlatego że pojawia się ona z wiekiem. Dojrzała cera, zmarszczki i utarta kolagenu w skórze są nieuniknione. Dlatego cera dojrzała to stan skóry, a nie rodzaj. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj skóry także wymaga odpowiednio dobranej i złożonej pielęgnacji.
W jakim wieku możemy mówić o dojrzałej skórze?
Skóra zaczyna się tak naprawdę starzeć już…po 25 roku życia, kiedy to spada produkcja kolagenu i elastyny – czyli włókien podporowych naszej skóry. Jednak jeszcze wtedy nie widać tych zmian i przez wiele lat możemy cieszyć się gładką i elastyczną cerą. Jednak ten proces z każdym rokiem przyspiesza i dlatego w wieku mniej więcej 45 lat, kiedy do tego procesu dochodzi także spadek produkcji hormonów żeńskich – estrogenu i progesteronu, możemy mówić o dojrzałej cerze.
Żeńskie hormony odpowiadają za gładką, piękną i zdrowo wyglądającą skórę. Gdy spada jeszcze mocniej obniża się też produkcja kolagenu i elastyny. W efekcie zmarszczki pogłębiają się, a skóra szybciej starzeje i staje się coraz mniej jędrna, a ponadto nie regeneruje się juz tak szybko, jak niegdyś.
Charakterystyka cery dojrzałej
Jaka jest cera dojrzała? Przede wszystkim sucha, ponieważ w procesie starzenia produkuje ona bardzo niewiele sebum, a zatem nie utrzymuje prawidłowego poziomu lipidów.
Płaszcz ochronny skóry zostaje naruszony, i nie spełnia już swojej funkcji. W efekcie skóra może być bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Warto też pamiętać, że skóra dojrzała jest cieńsza, ponieważ z wiekiem podskórna tkanka tłuszczowa oraz tkanka łączna zanikają. Dlatego skóra traci nie tylko grubość, ale też nawilżenie i jędrność.
Cechy skóry dojrzałej
- sucha, szorstka, pomarszczona,
- brak jej jędrności i elastyczności,
- pojawiają sie plamy starcze i liczne przebarwienia
- widoczne są zmarszczki płytkie, głębokie oraz bruzdy mimiczne.
Dlaczego skóra sie starzeje?
Oprócz zmian spowodowanych wiekiem i upływającym czasem oraz zmianami hormonalnymi, do czynników nasilających starzenie się skóry znajdują się też:
- brak nawilżenia, złe oczyszczanie skóry i inne błędy w pielęgnacji,
- dieta uboga w tłuszcze, spożywanie dużej ilości cukru,
- częste opalanie, brak ochrony UV,
- czynniki stresogenne,
- palenie papierosów i picie alkoholu i inne używki.
Cera dojrzała – pielęgnacja i kosmetyki
- Płyn micelarny – powinien zawierać składniki odmładzające i takie,które chronią skórę przed uszkodzeniami oraz wzmacniają barierę ochronną skóry.
- Tonik – najlepszy będzie gęsty, który ma konsystencję emulsji lub lekkiego serum; przywróci skórze komfort, ukoi i zrównoważy pH. dobrze, jeśli będzie miał działanie antyoksydacyjne i nawilżające. .
- Krem przeciwzmarszczkowy na dzień, wzbogacony o filtr UV – stosuj go codziennie, niezależnie od pory roku, ponieważ promieniowanie słoneczne przenika przez warstwę chmur i szyby. Ochrona przeciwsłoneczna jest najlepszą profilaktyką przeciwzmarszczkową.
- Krem przeciwzmarszczkowy na noc – powinien być treściwy i bogaty w składniki odżywcze. Dzięki temu intensywnie zregeneruje skórę podczas snu i przywróci jej gęstość oraz elastyczność.
- Serum do twarzy – to najważniejszy kosmetyk, który zapewni najsilniejszą profilaktykę anty-aging. Najlepsze składniki w serum, które mają faktyczny wpływ na poprawę wyglądu skóry to retinol, kolagen i witamina C.
- Krem pod oczy – jest niezmiernie ważny, ponieważ skóra pod oczami starzeje się najszybciej. Regularne stosowanie kremu pod oczy pomoże ci zachować skórę wokół oczu w dobrym stanie na długo. Wybierz krem, który nie tylko ma działanie przeciwzmarszczkowe, ale także łagodzi opuchnięcia i zasinienia skóry.
- Peeling – wybierz delikatny, enzymatyczny lub skomponowany z udziałem kwasów AHA i BHA. Regularnie stosowany przyspieszy regenerację skóry i pomoże pozbyć się plam i przebarwień.
Dodaj komentarz