Naturalnie w trosce o włosy. Jak wybrać olej do olejowania włosów?

Olejowanie włosów zyskuje popularność. Właściwości olejków są coraz bardziej doceniane w kosmetyce. To składniki, które znajdziemy w wielu produktach – odżywkach, szamponach. Pamiętajmy jednak, że ich skuteczność zależy przede wszystkim od tego, jaki olej do olejowania włosów wybierzemy. Nie każdy będzie odpowiedni!

Wzrasta świadomość na temat potrzeb naszych włosów. Coraz częściej odżywki, maski i szampony do włosów wzbogacane są o naturalne olejki. Chętniej stosujemy też w pielęgnacji włosów naturalne oleje. Słusznie, ponieważ to w nich kryją się wszystkie niezbędne włosom składniki: witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe.

Jak olejki działają na włosy?

Pierwsza myśl – oleje na pewno przetłuszczają włosy. Nic bardziej mylnego. To jeden z najczęściej powielanych mitów, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Dobrze dobrany olejek do włosów perfekcyjnie się wchłania, nie przetłuszcza i nie obciąża włosów. Za to może sprawić, że nasza codzienna pielęgnacja będzie przynosiła niesamowite efekty.

W kosmetyce wykorzystuje się kilkaset olejków – są wśród nich zarówno mniej, jak i bardziej popularne. Każdy z nich ma nieco inne właściwości i może być remedium na ściśle określone problemy. Nie mniej wszystkie olejki mają ze sobą coś wspólnego:

  • wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową, dzięki czemu włosy nie tracą cennej wody i mają stale odpowiedni poziom nawilżenia;
  • przywracają właściwe pH skóry głowy, regulują wydzielanie sebum, zapobiegając przetłuszczaniu włosów i rozwiązując problemy skórne np. łupież;
  • odżywiają i wzmacniają cebulki włosów, dzięki czemu zapobiegamy nadmiernej utracie włosów i łysieniu, a także przyspieszamy ich wzrost;
  • zabezpieczają włosy nie tylko przed utratą wody, ale też uszkodzeniami np. w wyniku słońca, wysokiej temperatury lub działania mechanicznego.

Jaki olej do włosów wybrać?

Najpopularniejsze olejki do włosów to m.in. olej arganowy, olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Im dalej zagłębiamy się w ten temat, tym więcej różnorodnych olejów odkrywamy. Nie warto decydować się na pierwszy lepszy produkt, zwłaszcza że oleje powinny być dopasowane do potrzeb naszych włosów oraz… ich budowy.

Włosy dzielimy na trzy kategorie:

  • włosy niskoporowate, czyli przetłuszczające się, ciężkie, proste,
  • włosy średnioporowate, czyli osłabione, puszące się, problemowe,
  • włosy wysokoporowate, czyli przesuszone, zniszczone, łamliwe.

Bardziej zniszczone włosy potrzebują kwasów tłuszczowych nienasyconych, które znajdziemy w olejkach o większych cząsteczkach. I wcale nie chodzi tutaj o konsystencję olejów – na przekór logice te olejki do włosów, które mają formę masła, nie nadają się do włosów zniszczonych. Jak zatem wybrać olej do olejowania włosów, aby mieć pewność, że będzie skuteczny?

Olejki również dzielimy na trzy grupy:

  • oleje schnące – mają ponad 50% kwasów wielonienasyconych,
  • oleje półschnące – zawierają od 20 do 50% kwasów wielonienasyconych,
  • oleje nieschnące – nie mają nawet 20% kwasów wielonienasyconych.

Czym różnią się od siebie oleje schnące i nieschnące? Oleje schnące mają większe cząsteczki, a więc są niewnikające i idealne dla włosów zniszczonych. Oleje nieschnące mają zdecydowanie więcej kwasów nienasyconych o malutkich cząsteczkach, więc są olejami wnikającymi odpowiednimi dla włosów niskoporowatych. Natomiast oleje półschnące odpowiadają włosom średnioporowatym, czyli normalnym.

Olejki do włosów niskoporowatych

Jaki olej do olejowania włosów niskoporowatych? W tym przypadku najlepsze okazują się masła roślinne, czyli jedne z najgęstszych naturalnych olejków. Zdrowe włosy potrzebują przede wszystkim ochrony przed utratą wody i przed słońcem, a to zapewniają m.in. olej kokosowy, olej palmowy, olej babassu, masło shea, masło kakaowe, masło cupuacu oraz masło mango.

Olejki do włosów średnioporowatych

Jaki olej do olejowania włosów średnioporowatych? Normalne włosy są najmniej wybredne i pasuje im najwięcej olejków. Zwłaszcza że, jeśli bliżej im do włosów zniszczonych, mają większą tolerancję na większe cząsteczki olejów. Olejki odpowiednie dla włosów normalnych to m.in. olej słonecznikowy, olejek z kiełków pszenicy, olej lniany, olej jojoba, olej z pestek dyni, olej makadamia, olej marula, olejek marakuja i wiele innych.

Olejki do włosów wysokoporowatych

Jaki olej do olejowania włosów wysokoporowatych? Najbardziej zniszczone włosy potrzebują najsilniejszego wsparcia, czyli olejków, których cząsteczki są w stanie wbudować się w uszkodzoną strukturę pasma. Idealne oleje do włosów wysokoporowatych to m.in. olej z wiesiołka, olej z nasion bawełny, olej z awokado, olej winogronowy, olej czarnuszkowy, olej morelowy itp.

Olejki na skórę głowy

Większość olejów stosuje się raczej na włosy, od połowy ich długości aż po końcówki. Są jednak takie naturalne olejki, które z powodzeniem można nakładać na skalp. Nie tylko nie przetłuszczą włosów, ale też perfekcyjnie nawilżą i odżywią skórę, pobudzą krążenie i rozwiążą różnego rodzaju problemy skóry głowy. Olejki do olejowania skalpu to m.in. olej rycynowy, olej łopianowy, olej z sosny syberyjskiej, olej rozmarynowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *