Jak działa retinol? Kosmetyki z retinolem

Retinol to substancja o właściwościach intensywnie odmładzających i antytrądzikowych. Aby nie dopuścić do łuszczenia i podrażnienia skóry, należy ją stosować z umiarem i stopniowo zwiększać jej udział w pielęgnacji. Jak działa retinol, kiedy zacząć stosować kosmetyki z retinolem i jak długo je stosować?

Jak działa retinol?

Retinol jest pochodną witaminy A o działaniu przede wszystkim odmładzającym. Odkąd odkryto je w latach 80., żadna inna substancja nie może się z nim równać. Dlaczego? Za chwilę spróbujemy to wyjaśnić. Fibroblasty to komórki, które wytwarzają naturalnie występujący w skórze eliksir młodości. Ten ostatni składa się z kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego o właściwościach ujędrniających i wygładzających. Z biegiem lat, kiedy organizm zaczyna podlegać procesom starzenia, aktywność fibroblastów spada. Procesy starzenia i towarzyszące mu fotostarzenie skóry jest nieuchronne, ale można je opóźnić. Taką zdolność ma właśnie retinol. Retinol przenika do najgłębszych warstw skóry i pobudza do pracy umiejscowione tam fibroblasty. W efekcie skóra dłużej pozostaje jędrna, gładka i sprężysta ‒ jednym słowem: młoda.

Dodatkowo retinol regeneruje skórę w najgłębszych warstwach, to znaczy sprawia, że jej stare komórki szybciej ustępują miejsca nowym. Retinol udrażnia pory skóry, których zaczopowanie prowadzi do rozwoju stanów zapalnych. Ponadto poprzez złuszczanie sprzyja rozjaśnianiu przebarwień o różnym podłożu.

Kiedy stosować kosmetyki z retinolem?

Najlepiej wtedy, kiedy spada produkcja kolagenu i elastyny, czyli około dwudziestego piątego roku życia. Można to robić profilaktycznie lub zapobiegawczo po zaobserwowaniu postępujących zmarszczek mimicznych.

Jak zacząć stosować retinol?

Jak wspomnieliśmy, tę substancję należy wprowadzać do rytuału piękna stopniowo. Warto zacząć od kosmetyków, w których zawartość retinolu wynosi jedynie 0,2-0,5%. Taka ilość wystarczy, aby przygotować skórę do sukcesywnego zwiększania dawki tej substancji. Retinol aplikujemy wieczorem, po oczyszczeniu i wysuszeniu skóry. Jego warstwa powinna być cienka. W przypadku odczuwania dyskomfortu lub przesuszenia skóry warto sięgnąć po krem nawilżający (a jeszcze lepiej ‒ nawilżająco-łagodzący). Przez pierwsze dwa, trzy tygodnie kosmetyk z retinolem należy stosować nie częściej niż dwa razy w tygodniu co trzy dni. Jeżeli w tym czasie nie wystąpią żadne skutki uboczne, ten odstęp można zmniejszyć do dwóch dni.

Następnie, po upływie sześciu, ośmiu tygodni od rozpoczęcia kuracji, można sięgnąć po kosmetyk z retinolem o stężeniu 1-2%. Nie ma potrzeby zmniejszać częstotliwości jego stosowania, chyba że na skórze wystąpiły niepokojące zmiany ‒ wtedy dwie aplikacje w tygodniu wystarczą.

Jak długo stosować retinol?

Pół roku to górna granica stosowania tej substancji, ale efekty powinny być widoczne już na półmetku. Po retinol warto sięgać, kiedy skóra jest mniej wystawiona na słońce, czyli w sezonie jesienno-zimowym. Mimo to przez czas trwania kuracji należy obowiązkowo aplikować krem z filtrem (minimum SPF 30, optimum SPF 50), aby nie doszło do przebarwień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *