6 najczęstszych pytań o włosy – obalamy szkodliwe mity na temat pielęgnacji

Wokół pielęgnacji włosów narosło wiele mitów. Skąd wiadomo, które z nich są prawdziwe, skoro powtarzamy je poniekąd mechanicznie, nie zastanawiając się nawet, czy nie są przypadkiem absurdalne? Które poglądy na temat pielęgnacji włosów są prawdziwe, a które nie? Postanowiliśmy na zawsze rozwiać te wątpliwości. Poniżej znajdziesz najczęstsze pytania dotyczące pielęgnacji włosów oraz PRAWDZIWE odpowiedzi na owe najbardziej nurtujące kobiety pytania. Jak dbać o włosy? Odpowiadamy, objaśniamy, obalamy mity, potwierdzamy fakty.

1. Czy częste szczotkowanie włosów przyspiesza ich wzrost?

MIT. To oczywiście nieprawda. Jeśli chcesz pobudzić do pracy cebulki włosów – wykonaj raczej masaż skóry głowy, ponieważ zbyt częste, energiczne szczotkowanie czupryny może jedynie powodować uszkodzenia łusek włosów i naruszyć ich delikatną strukturę. Jeśli w dodatku posiadasz szczotkę lub grzebień o ostro zakończonych końcach – możesz niestety podrażnić również skórę głowy.

2. Czy naturalne olejki przeciążają i przetłuszczają włosy?

MIT. To oczywiście nieprawda i mylnie sądzimy, że olej – skoro jest tłusty – to przetłuści włosy. Sekret kryje się w odpowiednim jego stosowaniu i dopasowaniu do włosów (czyli do porowatości). Dobrze dobrany olejek, współgrający ze wspomnianą  porowatością włosów nie tylko ich nie przeciąży, ale niemal całkowicie wniknie do wnętrza, dogłębnie regenerując kosmyki. Olejki stanowią potężna broń w walce o piękne włosy. Co więcej – świetnie „naprawiają” i pielęgnują skórę głowy.

3. Czy latem należy stosować kosmetyki do włosów z filtrem?

PRAWDA. Oczywiście że tak – filtry przeciwsłoneczne są istotne nie tylko dla skóry, ale i włosów, które zawierają w składzie dużą ilość wody – a tą gorące promienie słoneczne wytrącają w zawrotnym tempie. Włosy wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych stają się ponadto matowe, osłabione i bardzo sztywne. Słońce przyspiesza też procesy starzenia się skóry głowy i cebulek. Stosowanie kosmetyków do włosów z filtrem to konieczność. Najlepiej sprawdzą się delikatne mgiełki w atomizerze, ogólnie dostępne na rynku, lub po prostu dobrze dobrany olejek do włosów – niemal każdy zawiera w składzie naturalny filtr UV.

4. Czy to prawda, że lakier do włosów, pasta modelująca i żel ochronią włosy przed chlorowaną wodą podczas wizyty na basenie?

MIT. To niestety nieprawda, że substancje, modelujące, które “oblepiają” włos mają jakiekolwiek działanie ochronne. Kosmetyki do stylizacji włosów, w połączeniu z chlorem powodują niestety katastroficzne skutki, czyli podwójnie niszczą i wysuszają włosy. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, opracowane tak, by chroniły włosy przed chlorowaną wodą. Mają one duże stężenie prowitaminy B5, która nawilża i zmiękcza pasma.

5. Czy związywanie włosów gumką osłabia je i niszczy?

TAK i NIE. To nie jest tak do końca mitem. Wszystko zależy od tego czym i w jaki sposób związujesz włosy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby nie związywać ich zbyt mocno – naciągnięte jak struny łatwo się niszczą i stają się wrażliwe na uszkodzenia.

Nie należy również spinać ich w koński ogon, gdy są mokre, ponieważ pasma świeżo po myciu są bardzo “newralgiczne” i łatwiej je złamać. Na szczęście z pomocą przychodzą nam specjalne gumki do włosów – miękkie, często grube i materiałowe, które nie obchodzą się z kosmykami tak brutalnie. Niekwestionowanym hitem w tej dziedzinie są gumki w kształcie sprężynek, tzw. invisibobble. Są bezpieczne, bardzo elastyczne i często nadają się do wyczarowania ładnego, oryginalnego koczka lub innej ciekawej fryzury, która nie niszczy włosów.

6. Czy częste mycie niszczy włosy?

MIT. To chyba najbardziej krzywdzący włosy mit. Nie wiemy, kto wymyślił, że brak higieny jest dla włosów zbawienny, nadmiar sebum je…pielęgnuje i zabezpiecza przed niszczeniem.Niestety łojotok jest siedliskiem dla bakterii i grzybów, osłabia cebulki i przeciąża włosy, zaś dobrze dobrany szampon i odżywka nigdy nie powinny szkodzić włosom ani ich wysuszać. Gorzej oczywiście, jeśli do pielęgnacji używamy nieodpowiednich produktów. Jeśli twoje włosy wymagają codziennego mycia – dobierz do nich produkt o dobrym, jak najbardziej naturalnym składzie i po prostu myj włosy tak często, jak tego potrzebują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *