Trzy rzeczy, których z pewnością nie wiesz o swoich włosach

Choć każdy z nas ma włosy, to mało kto zna wszystkie ich tajemnice. Oto 3 rzeczy, których nie wiesz o swoich włosach. Na 99% Cię zaskoczą, a… jeśli nie, to jesteś w nielicznym gronie tych, którzy wiedzą więcej.

O włosach można pisać godzinami. O ich rodzajach, kolorach, długościach, funkcjach. Przede wszystkim są dla nas ozdobą, ale nie tylko. U każdego też są nieco inne: proste, falowane, kręcone. Mogą mieć wiele kolorów (od popielatego blondu przed rudości aż po kruczoczarny) i możemy zmieniać je dziś dowolnie dzięki farbowaniu czy stylizowaniu. To wszystko wiemy.

Są jednak takie fakty o włosach, o który wie niewiele osób. Rzeczy, które zaskakują nawet tych, którzy na pielęgnacji włosów znają się jak nikt inny.

3 rzeczy, których nie wiesz o swoich włosach!

1. WŁOSY NA CAŁEJ DŁUGOŚCI SĄ MARTWE

Ale jak to?! To proste. Włos to martwy wytwór naskórka, tzw. przydatek skórny. Podobnie jak paznokcie są zbudowane z keratynowych komórek, które są martwe. To dlatego możemy bezkarnie ścinać włosy u fryzjera i nie odczuwamy podczas tego zabiegu żadnego bólu. Jeśli włosy byłyby żywe, z pewnością obcinanie końcówek nie należałoby do najprzyjemniejszych.

Co więc ze wzrostem włosów i całą ich pielęgnacją? Skoro włosy są martwe, to wszystko nie ma sensu. Nic bardziej mylnego! Żywą częścią każdego włosa jest cebulka i to od niej zależy, czy nasze włosy będą mocniejsze, czy jednak kruche i łamliwe, jakie będzie ich tempo wzrostu i jak będą wyglądały. Pielęgnacja ma więc sens, bo nawet martwy włos może być w lepszej lub gorszej kondycji.

2. WŁOSY MOGĄ MIEĆ RÓŻNĄ POROWATOŚĆ

O porowatości włosów głośno zrobiło się jakiś czas temu, gdy dużą popularność zyskało olejowanie włosów. Wtedy właśnie dowiedzieliśmy się, że włosy mogą się różnić między sobą nie tylko kolorem i wyglądem, ale też budową. Okazuje się, że wyróżniamy takie rodzaje włosów, jak:

  • włosy niskoporowate o ciasno przylegających łuskach,
  • włosy średnioporowate o łuskach, które delikatnie ostają,
  • włosy wysokoporowate, których łuski są mocno otwarte.

Ale co to właściwie za łuski? Łuski keratynowe, z których zbudowana jest wierzchnia warstwa włosów. Gdyby spojrzeć na nie pod mikroskopem, wyglądają trochę jak dachówki ułożone na całej powierzchni włosa i stanowiące jego ochronę. Niestety pod wpływem temperatury, zmiany pH oraz wielu różnych czynników łuski mogą się odchylać, sprawiając, że włosy stają się szorstkie i bardziej podatne na zniszczenia. Od tego, jaka jest pozycja łusek, zależy, o jakim rodzaju włosów mówimy. Najgorzej, gdy są wysokoporowate, czyli zniszczone.

3. WŁOSY PEŁNIĄ FUNKCJĘ TERMOOCHRONNĄ

Jakie jest zadanie włosów? Większość myśli, że chodzi o wygląd. Oczywiście to prawda, bo włosy wpływają na to, jak wyglądamy. Mogą podkreślać nasze atuty i tuszować niedoskonałości np. wysokie czoło lub wystające kości policzkowe, których się wstydzimy. Dobrze dobrana fryzura może też nas optycznie wyszczuplić lub (wręcz odwrotnie) sprawić, że nie twarz nabierze lepszych proporcji i nie będzie tak pociągła. To jednak nie jedyna funkcja włosów!

Pierwotnie nasze włosy służyły do tego, żeby zapewniać nam termoochronę i ograniczać utratę ciepła przez głowę. Im dłuższe i gęstsze, tym lepiej dla nas. Dziś do tego zadania służą nam czapki, więc chętnie ścinamy się na krótko i nie myślimy już o włosach w kategorii czegoś, co zapewnia nam ochronę. Choć one nadal tej funkcji nie utraciły!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *